FOTO – TASR
Celý tvoj, znamená doslovný preklad hesla pápeža Jána Pavla II. O dva týždne tretíkrát navštívi Slovensko. Rodák z Poľska a hlava katolíckej cirkvi patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti na svete.
Pápežove korene na Slovensku
Budúci pápež sa narodil 18. mája roku 1920 vo Wadowiciach v rodine Wojtylovcov. Rodičia mu dali meno Karol. Keď mal deväť rokov, dostal prvý veľký úder od života, zomrela mu matka, ktorá pochádzala zo Slovenska, z Krušetnice na Orave. Už v štrnástich sa stal členom mariánskej družiny i členom divadelného krúžku. Veľa športoval chodil na kajaky, bol náruživým turistom.
Už od prvého ročníka gymnázia bol presvedčený, že sa stane kňazom. Svoje plány na chvíľu zmenil, v poslednom ročníku – vďaka učiteľovi poľštiny vzniklo v triede divadlo, ktoré ho zaujalo natoľko, že sa chcel stať hercom. Hrával pravidelne hlavné dramatické úlohy. Pri podávaní prihlášky na vysokú školu sa rozhodoval medzi štúdiom herectva a polonistikou, ktorá nakoniec zvíťazila.
Na začiatku okupácie stratil staršieho brata i otca, mal 21 rokov. Medzi spolužiakmi bol známy ako vtipkár, ktorý neskazil žiadnu zábavu. Jeden rozdiel tu však bol – keď sa oni vybrali do krčmy, on sa nenápadne vytratil. Spomínajú na neho ako na vynikajúceho žiaka, ktorý rebeloval tak, že nenosil kravatu, ako bolo vtedy zvykom, a horný gombík na košeli mal vždy rozopnutý. Mnohí z nich už dnes nežijú, ale tí, ktorí sa s ním stretli pri poslednej návšteve Poľska v roku 2002, nevedeli, či ho môžu oslovovať Lolek, takú mal prezývku, alebo Vaša jasnosť.
Teológiu začal tajne študovať počas druhej svetovej vojny, keď robil za ťažkých podmienok v kameňolome v Krakowe.
Najskôr odmietal stať sa pápežom
Na sviatok Všetkých svätých v roku 1946 bol Karol Wojtyla vysvätený za kňaza. Pomocným biskupom sa stal kuriózne – v septembri 1958 ho kardinál Wyszynski našiel s mladými ľuďmi na kajakoch pri prameni Visly. „Vedzte, že pápež si dovolí všeličo,“ povedal mu a podal menovací dekrét. „Nech sa stane vôľa Božia,“ odpovedal Wojtyla. Kardinálom sa stal v roku 1967.
Keď v októbri 1978 zomrel po 33 dňoch pápež Ján Pavol II., kardináli boli zvolaní do Ríma, aby zvolili nového nástupcu. Na letisku sa objavili aj dvaja kardináli z Poľska. Keď ktorýsi novinár odfotil Wojtylu, ako vystupuje z lietadla, ten vtipne povedal: „Hádam si nemyslíte, že budem pápežom?“
Talianske médiá pri príležitosti zvolenia 58. ročného Karola Wojtylu do funkcie pápeža uvádzali, že po prvom hlasovacom kole túto hodnosť odmietol a prijal ju až po ďalšom hlasovaní pápežskej konklávy. Iná verzia hovorí, že bolo iba jedno hlasovanie a po prvom odmietnutí ho presvedčil kardinál Wyszynski.
Nakoniec bol v roku 1978 za pápeža zvolený ako prvý Netalian po 455 rokoch od smrti Hadriána VI., ktorý pochádzal z holandského Utrechtu, a zároveň prvého Slovana vôbec. Stal sa 264. pápežom.
Nikto nevie, ako sa vyberá pápež
Už dlhé roky sa špekuluje o zdravotnom stave pápeža. V októbri 1996 ho operovali na slepé črevo, dva roky predtým mu implantovali umelý kĺb, trpí Parkinsonovou chorobou. Naposledy sa Svätý Otec dobrovoľne vzdal funkcie pred vyše sedemsto rokmi, keď 13. decembra 1294 odstúpil pápež Coelestin V. sklamaný intrigami na pápežskom dvore. Ak by Ján Pavol II. už z akýchkoľvek príčin nemohol vykonávať svoj úrad, najdôležitejším človekom vo Vatikáne sa stane štátny tajomník Angelo Sodano. Muž číslo dva vo vatikánskej hierarchii má na starosti veci súvisiace s nástupníctvom. Voľba pápeža je zahalená rúškom tajomstva, kto vyzradí niečo o pozadí voľby pápeža, je automatický vylúčený z cirkvi, pretože celý proces podlieha najprísnejšiemu utajeniu. Všetci kardináli na svete mladší ako 80 rokov, ktorí sa pri tejto príležitosti zídu, už nemusia nocovať v nepohodlných provizórnych celách neďaleko Sixtínskej kaplnky. Ubytovaní sú v hoteli za 20 miliónov dolárov na vatikánskom pozemku. Jeho výstavbu navrhol pápež, otvorili ho v roku 1996.
Atentát na pápeža
Stalo sa to v stredu 13. mája 1981 presne na 64. výročie zjavenia Matky Božej vo Fatime.
Na Námestí sv. Petra bola veľká audiencia, pápež bol v otvorenom papamobile. Pristavil sa pri skupinke detí; pápež vzal na ruky malé dievčatko, pobozkal ho a podal ponad zátarasu rodičom. O 17.17 padlo niekoľko výstrelov. Na pápežovom oblečení sa zjavila krv. Ján Pavol II. sa oprel o kňaza Stanisława Dziwisza, stojaceho po jeho boku, a upadol do bezvedomia.
Atentátnika Turka Mehmeta Aliho Agcu si všimla františkánska sestra Lucia, ktorá, vidiac vedľa seba strieľajúceho muža, vrhla sa na neho a zvalila ho na zem. Zabránila mu tak vystreliť znova. Keď ho odvážala talianska polícia po anglicky kričal, že „neľutuje, čo urobil, lebo pápež je pôvodcom krížovej výpravy proti jeho náboženstvu“.
Jedna z guliek trafila pápeža do prsta a prenikla do brucha. Poškodila časť hrubého čreva, tzv. okružnicu, pretrhla tenké črevo a prešla spleťou žíl len niekoľko milimetrov od aorty. Druhá guľka zasiahla lakeť, odrazila sa a prešla pomedzi ľudí v dave. Svätý otec stratil tri litre krvi, operácia sa skončila po viac ako piatich hodinách úspešne.
V roku 1983 Aliho Agcu navštívil pápež priamo vo väznici, aby ho uistil o odpustení. „O čom sme spolu hovorili, zostane tajomstvom.“
Na Slovensku bude pápeža chrániť 500 bodyguardov a niekoľko tisíc policajtov.
Bežný pracovný deň Svätého otca
5.30 h – Pápež nepoužíva budík, vstáva s takou presnosťou, že obyvatelia Ríma si môžu podľa zapálenia svetla v jeho izbe nastaviť hodinky. Prvé minúty venuje meditáciám a modlitbám, nasleduje hygiena. V minulosti sa hovorilo, že pápež ešte ráno stíha písať básne.
6.30 h – Ján Pavol II. ide do súkromnej kaplnky, kde sa modlí, v minulosti aj klačiac alebo ležiac v podobe kríža. Okolo 7.h slúži omšu v prítomnosti pozvaných hostí. Po omši je prvá krátka ranná audiencia v béžovom pápežskom salóniku.
8.h – Svätý otec raňajkuje v pápežskej jedálni v prítomnosti niekoľkých vybraných osôb. Väčšina predchodcov Jána Pavla II. raňajkovala osamote, až poľský pápež zmenil túto obyčaj. Pápež má rád čaj Earl Grey, nepije kávu, obľubuje talianske rosetty (žemle v tvare ruže), na jedálnom lístku bývajú „poľské“ chody: praženica s pažítkou, šunka a iné údeniny, syr (niekedy goralské oštiepky z Poľska), džemy – prevažne z malín, ríbezlí alebo hrušiek. Raňajky považuje za hlavné jedlo dňa, lebo sa riadi heslom „Sýty lepšie pracuje“.
9.h – 11.h – Pracuje v súkromnej knižnici, prípadne vo svojej pracovni, kde má dva telefóny. Dovolať sa sem dá iba cez ústredňu, ale pápež telefonuje iba v najnutnejších prípadoch. Pápež číta práce v siedmich jazykoch, niekedy sa venuje písaniu encyklík a iných dokumentov. Ako zaujímavosť možno dodať, že pápež má kurz rýchleho čítania.
11.h – 13.h – V tomto čase prijíma pápež najviac návštev. Aj keď si mnohí myslia, že prijíma väčšinou iba známych politických lídrov, nie je to tak. Viac času venuje „obyčajným“ ľuďom. Nikdy nevstupuje do polemík, často len diskrétnym gestom dáva na vedomie, že čiesi názory nie sú na úrovni. Ján Pavol II. nemá rád pochlebovačov, ale niekedy si s nimi zažartuje. Jednému z cirkevných hierarchov, ktorý mu po operácii žlčníka povedal, že vyzerá lepšie ako predtým, povedal: „Vy sa tiež môžete dať operovať.“
13.30 h – 14.h – Pri obednajšom stole nikdy nechýbajú hostia. Pred každou zahraničnou cestou je to veľvyslanec krajiny, ktorú ide pápež navštíviť. Svätý Otec často okrem pozvaných ľudí pozýva aj neplánovaných hostí, čo robí „starosti“ vatikánskej kuchyni. Pápež uprednostňuje poľské chody – pirohy s kapustou a mäsom, varené a pečené mäso, rezance, zeleninu, v piatok ryby. Šaláty si dochucuje chrenom, ako dezert má rád krémeše a tvarohovníky, ale aj rôzne ovocné šaláty. Občas, ale len symbolicky, pije biele víno z vatikánskych pivníc, trochu zriedené vodou, počas letných horúčav radšej pivo. Je rýchlo a málo, veľmi často vynechá polievku a predjedlo. Rozhovory pri stole začína otázkou: „Po akom si dnes pohovoríme?“ Po obede si rád posedí vo foteli, kde číta breviár.
15.30 h – 18.30 h – Pápež máva porady, vypočuje si správy a názory vatikánskych expertov, vyhotovuje a podpisuje dokumenty rôzneho druhu. Pred 20.h sa modlí. Ešte pred večerou opäť prijíma pútnikov a hostí z celého sveta. Občas pred večerou si pápež vypočuje politické správy, občas pozerá televíziu, málokedy celovečerný film. Má však aj svoje obľúbené filmy, talianske: Vittorio de Sica, Benigni a poľské – Pán Tadeusz či epopeja Quo vadis.
20.h – Dodnes dodržuje poľskú tradíciu, že večera má byť studená. Niekedy vypije odtučnený bujón a zje niekoľko pirohov, zvyčajne však zje iba ovocie a zeleninu.
21.h – 23.h – Pápež zostáva osamote a venuje sa práci, čítaniu dokumentov, prípadne číta knihy. Presne o 23. hodine zvykol pokľaknúť na mieste, kde sa práve nachádzal, a deň zakončuje modlitbou. Pred spánkom často číta knihy, keď je veľmi unavený, číta breviár. K jeho najobľúbenejším knihám patria poľskí básnici – Mickiewicz, Słowacki, Norwid, zo súčasných Herbert. Svätý Otec sám zhasína svetlo vo svojej izbe. Zaspáva, modliac sa ruženec. Bez ohľadu na to, kedy zaspí, zobudí sa vždy presne o 5.30 h.