Mostar 24. augusta (TASR) Takmer desať rokov po jeho zničení počas vojny v Bosne a Hercegovine v rokoch 1992-95 prechádza slávny Starý most v Mostare poslednou fázou rekonštrukcie.
Stavební robotníci z Chorvátska, Turecka a Bosny v piatok dokončili rekonštrukciu hlavného mostného oblúku, čím zavŕšili najdelikátnejšiu fázu celej rekonštrukcie, ktorá začala pred rokom.
Niekoľko sto ľudí sa zhromaždilo na oboch brehoch rieky Neretvy, ktorá je zároveň prírodnou hranicou medzi bosnianskymi Moslimami a Chorvátmi v tomto stále etnicky rozdelenom meste, aby sa zúčastnili na piatkovej slávnosti zasadenia kľúčového kameňa do oblúka mosta.
Vyjadrujúc svoje želanie, že rekonštrukcia Starého mosta by mala symbolicky obnoviť dobré vzťahy medzi moslimami a Chorvátmi v Mostare, starosta mesta Hamdija položil posledný 456. kameň do stredu 27-metrov dlhého oblúka mosta.
Cieľom projektu rekonštrukcie je vzdať úctu pôvodnému tvaru Starého mosta, zdôrazňuje manažér projektu Tihomir Rožič. Starý most, ktorý prepožičal svoje meno mestu Mostar, postavil v roku 1566 turecký architekt Hajrudin, keď bola táto oblasť súčasťou Osmanskej ríše.
Hneď na to bola stavba vyhlásená za zázrak stavebníctva a bola označená za "dúhu jemne sa dotýkajúca brehov smaragdovo zelenej Neretvy," hovorí Rožič.
Starý most je symbolom Mostaru a Bosny a Hercegoviny s neoceniteľnou historickou, kultúrnou a architektonickou hodnotou, keď sa dostal pod ochranu UNESCO.
Ani táto skutočnosť nezastavila vojakov bosnianskych Chorvátov pred jeho zničením počas bojov proti Moslimom v občianskej vojne v rokoch 1992-94, ktorá bola súčasťou vojny v rokoch 1992-95.
Most sa úplne zrútil 9. novembra 1993, keď jednotky bosnianskych Chorvátov prišli tankami do blízkosti Starého mosta a odstrelili jednu z jej opôr.
Obe strany Moslimovia i Chorváti - majú v pamäti tento deň s príchuťou horkosti. "Nikdy by som nemohol zabudnúť na deň, keď most zničili. Odišiel s ním časť môjho života," hovorí Alija Ajanič, 55-ročný Moslim z Mostaru.
Ajanič bol potápač, ktorý sa zúčastňoval na súťažiach, keď skákal z mosta do viac ako 20-metrového hlbokého kaňonu v Neretve. "Dnes, keď bol oblúk mosta konečne zrekonštruovaný, mám pocit, akoby sa Starý most opäť narodil. Mám pocit, akoby sa mi narodilo dieťa," povedal Ajanič.
Mijo Perič, Chorvát z druhého brehu rieky Neretva, ktorý kontrolujú bosnianski Chorváti, povedal, že je šťastný, že most bude opäť úplne postavený.
"Keby sa ma niekto pýtal na môj názor, povedal by som, že tento most by nikdy nemal byť zničený a nemalo dôjsť k žiadnej vojne, nenávisti ani rozporom. Som šťastný, že most je konečne späť, aby spájal a zmieril ľudí v Mostare," povedal Perič.
Moslim z východného Mostaru Ibrahim Čorda dúfa, že rekonštrukcia Starého mosta "napomôže k obnoveniu dobrých susedských vzťahov Mostare a celej Bosne a Hercegovine".
Rekonštrukčné práce majú pokračovať aj na ďalších častiach mosta a mali by byť dokončené budúci rok, kedy bude otvorený pre verejnosť.
Dovedna 1088 blokov bieleho vápenca, ktoré sa použili na rekonštrukciu, vyťažili z rovnakého kameňolomu, z ktorého sa ťažil vápenec počas prvej stavby. Rekonštrukčné práce majú tiež zahrňovať okolie mosta, kde sa nachádza 22 historických budov pochádzajúcich z Osmanskej ríše.
Rožič uviedol, že celý projekt rekonštrukcie by mal podľa odhadov stáť 15 miliónov amerických dolárov. Väčšina z týchto finančných prostriedkov bola získaná od darcov.