Durban 7. septembra (TASR) - Európska únia dnes na Svetovej konferencii OSN o rasizme odsúhlasila zaradiť do záverečnej deklarácie ospravedlnenie za troctvo a kolonializmus.
Týmto rozhodnutím EÚ sa vyriešil jeden z problémov, na ktorom stretnutie v juhoafrickom Durbane uviazlo. Podľa slov hovorcu belgického ministerstva zahraničných vecí Koena Vervaekeho by mal byť text ospravedlnenia oficiálne prijatý ešte dnes.
Otázka ospravedlnenia za otroctvo a kolonializmus spoločne s problémom rétoriky týkajúcej sa Blízkeho východu ohrozila úspech konferencie. Ani dohoda však problémy pretrvávajúce aj v posledný deň stretnutia úplne nevyrieši.
Africké krajiny stále tlačia, aby boli otroctvo a kolonializmus označené za zločiny proti ľudskosti a navyše požadujú, aby im západné štáty vyplatili reparácie. Podľa Vervaekeho však EÚ obe požiadavky odmieta.
Problém, ako sa postaviť k blízkovýchodnému konfliktu v dokumentoch konferencie, zostáva zatiaľ nedoriešený.
EÚ doteraz odmietala oficiálne ospravedlnenie z obáv pred možnými následnými žalobami. Schválený návrh textu ospravedlnenia však tento problém podľa slov hovorcu vyriešil.
Keďže záverečné stretnutie osemdňovej konferencie bolo narýchlo zrušené, diplomati sa ešte na poslednú chvíľu vrátili k rokovacím stolom. Delegáti EÚ mimo hlavnej rokovacej sály sa rýchlo podpisovali pod juhoafrický návrh deklarácie o otroctve a kolonializme.
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová, ktorá je zároveň aj generálnou tajomníčkou konferencie, ešte dnes ráno oznámila, že konečná deklarácia kvôli potrebným kompromisom pravdepodobne nebude "žiadna sláva".
Ak by rokovania prekročili časový rozvrh, predĺžia konferenciu o jeden deň, oznámila hovorkyňa stretnutia Sue Markhamová.
Arabské štáty odmietajú juhoafrický návrh kompromisného vyjadrenia k blízkovýchodnému konfliktu, ktorý mal podľa EÚ zabrániť, aby konferencia v tomto konflikte stála na jednej zo strán.
Zamietnutý návrh finálnej deklarácie, ktorého text získala tlačová agentúra AP, uznával holokaust a odsudzoval antisemitizmus a islamofóbiu. Návrh tiež vyjadroval obavy "o osud Palestínčanov žijúcich pod cudzineckou okupáciou", ale nekritizoval špecificky Izrael a ani sa v ňom nespomínal sionizmus.
Ak by delegáti konferencie nedospeli ku konsenzu, došlo by na hlasovanie, v ktorom by na schválenie významných paragrafov konečnej deklarácie stačila dvojtretinová väčšina krajín.
USA a Izrael opustili konferenciu už v pondelok po tom, čo arabské štáty odmietli kompromisný návrh Nórska.