nistratívy v Iraku Paul Bremer. "Išlo celkom určite o útok iných rozmerov, než sme tu mali doteraz, vrátane útoku na jordánske veľvyslanectvo pred dvoma týždňami," uviedol Bremer v rozhovore pre televíznu stanicu CNN. Avšak skutočnosť, že v krajine operujú teroristi, ešte podľa jeho slov neznamená, že spojenecké sily strácajú nad situáciou v Iraku kontrolu. "Máme tu bezpečnostný problém. V tomto probléme teraz začal figurovať terorizmus, čo je pre nás nové, no z ostatných hľadísk je tu bezpečnejšie, než bolo pred troma mesiacmi, keď som sem prišiel," dodal Bremer pre televíziu CBS. "Máme tu teroristickú skupinu. To však neznamená chaos."
Do budovy OSN v Bagdade v utorok vrazilo auto so silnou výbušninou. Značná časť budovy, v ktorej v tom čase boli stovky ľudí, sa zrútila. Pri výbuchu zahynulo najmenej 24 ľudí, vrátane hlavného koordinátora OSN v Iraku Sergia Vieira de Mella. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, no iracká Vládna rada z útoku obviňuje verných nasledovníkov bývalého prezidenta Husajna. Ten istý názor zastáva aj Bremer, podľa ktorého mnohí z Husajnovej administratívy disponovali znalosťami z oblasti výroby a používania výbušnín. "Nemožno vylúčiť, že to urobili oni," povedal Bremer.
Zároveň však pripustil aj možnosť, že za útokom stáli zahraniční teroristi - možno práve skupina Ansar al-Islam, ktorá udržiavala kontakty s al-Kájdou a v severnom Iraku pôsobila už pred vojnou. Táto skupina je tiež podozrivá zo spáchania bombového útoku na jordánske veľvyslanectvo v Bagdade, pri ktorom 7. augusta zahynulo 17. ľudí.
Nech už však na budovu OSN útočil ktokoľvek, šéf americkej civilnej administratívy v Iraku vyjadril presvedčenie, že zámer útočníkov namieriť verejnú mienku proti americkým snahám o rekonštrukciu Iraku neprinesie želané výsledky. "Myslím si, že budeme určite svedkami rozsiahleho medzinárodného úsilia zamyslieť sa nad tým, či by sme sa o bezpečnosť v krajine a o jej rekonštrukciu nemohli usilovať spoločne," skonštatoval Bremer pre CNN.