SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
ZNÁMYM ĽUĎOM SME SA POZRELI DO RODOKMEŇOV AJ MATRÍK – A VÝSLEDOK STÁL ZA TO. BRANKÁR LAŠÁK MÁ RODINU V PARLAMENTE, BÉREŠ JE HLINKOV POTOMOK, TKÁČ S KUKUROM SÚ BRATRANCI. A FAMÍLIA REPČÍKOVCI – HERIBAN

Baronesa, arcibiskup, minister slovenského štátu – aj to sú príbuzní populárnych tvárí

Pred časom zaznamenali v Anglicku zaujímavý prípad rodinného vzťahu. Žena, ktorá je vzdialenou príbuznou britskej kráľovskej rodiny, získala v televíznej súťaži Kto chce byť milionárom najvyššiu výhru – milión libier.


Vľavo Magda Paveleková, ktorá sa bola pozrieť prvýkrát v rodinnej hrobke Koháryovcov. Vpravo manželia Štefan Bučko a Adriena Bartošová: sú nielen stále zaľúbení, známi a populárni, ale Štefan má aj modrú krv. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Pred časom zaznamenali v Anglicku zaujímavý prípad rodinného vzťahu. Žena, ktorá je vzdialenou príbuznou britskej kráľovskej rodiny, získala v televíznej súťaži Kto chce byť milionárom najvyššiu výhru – milión libier. Výherkyňa Judith Keppelová je totiž priamym potomkom Alice Keppelovej, milenky kráľa Eduarda VII. a prapredkyne Camilly Parkerovej-Bowlesovej, milenky korunného princa Charlesa. Keppelová je na dôvažok prvou súťažiacou, ktorej sa podarilo v známej televíznej šou získať najvyššiu cenu.

Príbuzným anglickej kráľovskej rodiny je podľa najnovších výskumov aj súčasný americký prezident George Walker Bush. Podľa spoločného predka princeznej Diany je v rodinnom zväzku s jej synmi, princami Williamom a Harrym. Tým spoločným predkom je istý Henry Spencer, ktorý žil v 15. storočí v Northamptonshire.

Za svojím súperom vo voľbách nezaostáva ani Al Gore, potomok francúzskych kráľov Ľudovíta I. a Ľudovíta II., ba ani bývalý americký prezident Bill Clinton. Jeho kráľovským predkom bol zase škótsky cigánsky kráľ Charles Blyth.

To, že je potomkom uhorského kráľa, o sebe tvrdí aj slovenský politik Viliam Veteška. Ak by to bolo tak, nebol by v našej krajine jediným človekom so zaujímavým príbuzenstvom. Napríklad Vojtech Tkáč je bratrancom herca Juraja Kukuru, Imrich Béreš je potomkom veľkého národovca Andreja Hlinku, Boris Zala mal deda Tida Gašpara, ministra za slovenského štátu. A bonus? Magda Paveleková má rodinu na kráľovskom dvore. Jej teta, baronesa Koháryová, žije na kráľovskom dvore v Belgicku, Paveleková je členkou Aristokratického združenia Slovenska.

Modrú krv majú aj Štefan Bučko a Božidara Turzonovová, do aristokratického združenia patrí aj Ladislav Chudík, ale ten vraj dostal výnimku. Má totiž dušu aristokrata.

Pavol a Dominik Hrušovskí: politik, arcibiskup

Arcibiskup Dominik Hrušovský je jedným z mála Slovákov v diplomatickej službe Vatikánu. Emigroval ešte za mlada, celý život prežil v službách Božích. Jeho nemenej známy synovec Pavol Hrušovský je predsedom KDH a Národnej rady. So svojím známym príbuzným sa stretol prvýkrát v roku 1968, keď mal šestnásť. „Cestoval som vtedy za ním do Talianska. Narodil som sa, keď už bol strýko v emigrácii. Dovtedy som ho poznal iba z fotografií.“ Hoci boli stretnutia s ním iba sporadické, Hrušovský vraví, že jeho prácu obdivoval. Stretli sa vtedy len tajne: „Vedel som, že mnoho energie venuje na pomoc Slovensku a tajnej cirkvi. Je veľmi ťažké žiť v odlúčení od rodiny a on tak žil desiatky rokov.“ Stretli sa viackrát: Neskôr ma pre to aj vyšetrovali, eštebáci mi tvrdili, že ma s ním odfotografovali počas stretnutia v Juhoslávii, ale nikdy mi tú fotku neukázali. Možno si len vymýšľali.“ Dominik Hrušovský žije v malom domove pre kňazov vo Vatikáne, a teraz sú stretnutia častejšie. „Dnes sa stretávame oveľa častejšie. Vždy, keď príde na Slovensko alebo ja do Ríma. Oceňujem najmä jeho múdrosť, rozvahu a úprimnosť v rozhovoroch.“ Syn Pavla Hrušovského pôjde možno v arcibiskupových šľapajach, študuje kánonické právo v Ríme. (Na snímke otec Pavol a syn Peter Hrušovskí s manželkou a matkou v uzdravujúcej rieke Jordán v Ríme.)

Šimko, Viest, Mikušová: minister, generál, viceprimátorka

Asi najvýznamnejšou osobnosťou z rodiny Šimkovcov bol generál Rudolf Viest. Jeden z hlavných predstaviteľov protifašistického odboja bol strýkom mamy Ivana Šimka a v roku 1945 ho v Nemecku popravili. Námestníčka bratislavského primátora Tatiana Mikušová je zase sestrou ministra obrany Ivana Šimka: „Je starší len o jeden a pol roka. Vedel mi poradiť aj sa ma zastať a takéto vzťahy medzi nami panujú vlastne dodnes.“ Ich spoločnými záľubami je turistika a záujem o kultúru. A politika? Tatiana Mikušová priznáva aj to: „Môj brat Ivan raz povedal, že každý je doma múdry, dokáže v krčme kritizovať. Keby však svoj názor aj verejne prezentoval, možno by sme sa pohli ďalej. Tak som si povedala, že ja preto niečo urobím.“ A v politike pôsobí aj jej dcéra Mária, tá je poslankyňou miestneho zastupiteľstva v Petržalke. Všetci sa stretávajú najmä na rodinných oslavách: „Diskusie, ktoré na nich prebiehajú, sú aj o politike, keďže sa každý chce vyjadriť k momentálnej situácii, aby mal Ivan prehľad aj z nižších politických kruhov.“ (Smiech.)

Imrich Béreš, praprasynovec Andreja Hlinku

Poslanec Národnej rady Imrich Béreš je potomkom Andreja Hlinku, jeho nevlastným praprasynovcom. Otec Andreja Hlinku sa oženil dvakrát, Bérešova praprastará mama vzišla z prvého a otec národa Andrej Hlinka z druhého manželstva. „Moja praprastará mama bola jeho nevlastnou sestrou,“ vysvetľuje odchádzajúci politik väzby s otcom národa. A pripomína, že medzi ich osudmi sú jasné paralely – Béreš aj Hlinka šéfovali bankám a obaja boli podpredsedami vo svojich politických stranách. O tom, že by šiel Béreš v šľapajach predka aj v tom, že by si založil vlastnú stranu, kde by bol predsedom, vraj zatiaľ neuvažuje: „Zatiaľ vyššie ambície nemám,“ hovorí on a v kuloároch sa zase hovorí, že ich má a že zo strany odísť pod Ruskovým tlakom musel. Béreš sa pozerá aj na Hlinku inak ako ostatní: „Mnohým ľuďom pomáhal. Tomu ku krčme, tomu k pracovnému miestu, viacerým dal dokonca porobiť zuby. Ale ešte máme v rodine jedného politika: Karola Sidora, významného muža, jeho mama a moja prababka boli sestry.“

Vojtech Tkáč a Juraj Kukura: bratranci

Predseda Klubu nezávislých poslancov o svojom rodinnom pute k známemu hercovi veľmi rozprávať nechce, no predsa len priznáva: „Áno, sme bratranci.“ Vidia sa len zriedka, no nedávno sa stretli a porozprávali. Juraj Kukura je momentálne riaditeľom divadla Aréna. Umením chce osloviť čo najširšie vrstvy potenciálnych divákov, osobitne deti a mládež, Vojtech Tkáč je poslancom a odborníkom na sociálnu problematiku.

Vladimír Repčík a Heribanovci: >konkurencia?

Známy je aj manželsko-súrodenecký štvoruholník riaditeľa televízie Markíza Vladimíra Repčíka, jeho ženy z obrazovky Saskie Repčíkovej a manželov Heribanovcov. Brat a sestra Vladimír a Alena dokonca spolu moderovali rozlúčkový hokejový zápas Otta Haščáka. Saskia s Alenou boli kedysi tvárami STV a Jozef bol aj riaditeľom marketingu v Markíze. Nevedno však, kto bol populárnejší, dnes je najznámejšou a najvyhľadávanejšou časťou štvorice jednoznačne Alena Heribanová.

Laššáková, poslankyňa, Lašák, hokejista

Nenápadná poslankyňa za Smer ešte pred niekoľkými rokmi ani nechyrovala o tom, že nejaký Ján Lašák vôbec existuje. „Dozvedeli sme sa o ňom, až keď začal hrať hokej za reprezentáciu a žal úspechy.“ Rodina sa vtedy začala zaujímať, či by mohol byť ich príbuzným. „Môj syn sa naňho totiž neuveriteľne podobá, akoby si z oka vypadli.“ Háčik bol iba v tom, že kým ochranca reprezentačnej svätyne si v priezvisku píše len jedno ‚š‘, poslankyňa dve. „Zistili sme, že sa asi stala chyba na matrike. Naozaj sme príbuzní z manželovej strany, ale veľmi, veľmi vzdialení. Starý otec môjho manžela a starý otec Lašákovho otca boli bratia.“ Vraví, že sa s ním nikdy nestretla a pochybuje, že náš brankár tuší, akú rodinu má v parlamente. „Neviem, ale ak si to prečíta v novinách, možno sa stretneme.“ (Smiech.)

Ľubomír Lintner, Martin Maruniak, bratranci

Ľubomír Lintner je bratrancom s mladým exredaktorom Markízy Martinom Maruniakom. Maruniak dnes pôsobí v Public Relations agentúre, kam ho vystrelila televízia Markíza. Lintner sa však netají tým, že bratranca do Markízy dostal práve on: „Najprv pracoval v STV, potreboval som vtedy ľudí a oslovil som Martina. Mohlo zavážiť aj to, že sme rodina. O našom rodinnom vzťahu som hneď na začiatku povedal aj riaditeľovi Ruskovi.“ Ľubo Lintner je dnes v politike, Maruniak v susedných Čechách.

Ruskovci a Vyletelová z P. S.: neter od muziky

Keď Markíza vyniesla do parlamentu SOP, zviditeľnila sa Viera Rusková, manželka vtedajšieho šéfa televízie. Stala sa poslankyňou. Keď začal o politike uvažovať Rusko, Viera Rusková bola v televízii späť, v pozícii vedúcej vydania. Málokto však vie, že neterou expolitičky a politika Ruskovcov je speváčka skupiny P. S. Magda Vyletelová. Tá sa ešte v povedomí verejnosti veľmi neusadila. So svojou kapelou vystupuje hlavne na podujatiach spriatelených televízií Markíza, ich piesne hrávajú len vybrané rádiá.

Bednár, Martináková, rodina pri politike

Manželia Marián Bednár a Zuzana Martináková (na snímke so synom Tomášom) toho majú spoločného viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Marián Bednár pracoval ako novinár v rádiu Slobodná Európa, zatiaľ čo Zuzana Martináková robila šéfku slovenského vysielania BBC. Teraz je Martináková podpredsedníčkou SDKÚ a viditeľnejšou tvárou z manželskej dvojice, Marián Bednár je však v podobne dôležitej funkcii – je poverený vedením Kancelárie ministra obrany.

Veteškovci sa k sebe nehlásia

Asistentom vedúceho Kancelárie prezidenta SR Jozefa Stanka je Viliam Veteška, syn podpredsedu parlamentu Viliama Vetešku. Ten mladší pracoval v Schusterovej kancelárii už počas školy, tak dostal príležitosť. O sebe však nechcú navzájom hovoriť, na verejnosti sa k sebe nehlásia a každá medializácia ich rozčuľuje.

Vášáryové a ich chlapi s veľkým Ch

Na začiatku boli dve veľmi nadané sestry – herečky. Jedna z nich, Emília Vášáryová, sa na doskách, ktoré znamenajú svet, pohybuje dodnes. Druhá, Magda, sa napriek filmovým úspechom dala na diplomatické chodníčky. Ich manželmi sú osobnosti takisto zo sveta divadla, Magda žije s majstrom Milanom Lasicom, Emília žije s Milan Čorbom, známym kostýmovým výtvarníkom a rektorom VŠMU.

Kronerovci, vydarená rodina

Meno Kroner je na slovenskom kultúrnom nebi pojmom. Hlavný, dnes, žiaľ, už nežijúci predstaviteľ tejto rodiny, Jozef Kroner si za svoje umenie vyslúžil viacero ocenení. Najvýznamnejším však bol Oscar za film Obchod na korze. V jeho šľapajach šla aj dcéra Zuzana a jej bratranec Ján Kroner. No a na dôvažok je divadlom šmrncnutý aj Jánov syn Jakub.

Boris Zala, vnuk Tido Jozefa Gašpara

Novinár, dnes aj politik Boris Zala vďačí za svoj život únosu. Jeho starý otec, námorník, brázdiaci Jadran, krátko pracoval aj na ministerstve námorníctva vo Viedni, kde sa zoznámil so Zalovou starou mamou: „Ako sedemnásťročnú ju uniesol rodičom. S jej súhlasom, samozrejme!“ Tým námorníkom bol Tido Jozef Gašpar, neskorší diplomat a šéf Úradu propagandy za fašistického slovenského štátu. „Veľmi som si ho neužil, veď bol takmer dvadsať rokov vo väzení, ale boli to väčšinou veselé chvíle. Zdedil som po ňom asi schopnosť diskutovať, to starý otec považoval za umenie. Bol typ bohéma.“

Študent zjednodušil hľadanie príbuzných

Študent uherskohradištského gymnázia MAREK BLAHUŠ má len sedemnásť rokov a už sa veľkými písmenami zapísal do dejín genealógie. Je autorom programu vyhľadávajúceho príbuzenské vzťahy. Jeho prácu ocenila Česká genealogická spoločnosť, ba stal sa celoštátnym víťazom v stredoškolskej odbornej činnosti. Ak všetko dobre dopadne, na jeseň sa dostane na konferenciu do Spojených štátov amerických, kde program odprezentuje. Program zaujal aj denník SME.

Ako uľahčí prácu genealóga?

„Zjednoduší ju. Najprv musím do počítača zadať dáta z matriky, ktoré poznám. Program tieto údaje vyhodnotí a nájde k dvojici ľudí, čo sú na začiatku univerzálni, spoločných predkov.“

Čo v prípade, ak sa do rodiny dostali napríklad nevlastní súrodenci?

„To neprekáža. V programe je zadané napríklad meno otca a dvoch manželiek. Program bude porovnávať otcovo meno, lebo to je spoločné u detí oboch žien, a potom vyhodnotí manželky naraz.“

Aká je možnosť omylu programu?

„Je to tak, že čím viac údajov do programu zadáte, tým menšia je pravdepodobnosť omylu.“

Čo potrebujem do programu zadať, ak by som chcel napríklad zistiť, či som rodina s Masarykom?

„Masarykov rodokmeň, svojich ľudí a program začne databázy porovnávať. Ak sú nejaké spoločné, nadviaže tam príbuznosť. Ak máte napríklad už nejakú databázu vytvorenú, zadáte tam len nejaké nenadviazané vzťahy a program ich dohľadá. Takže môže objaviť aj vzťahy, o ktorých ste vôbec netušili.“

Ako vám prišlo na um vytvoriť takýto program?

„Zaoberám sa tým už od roku 1999. Najprv som si pomocou programu len dáta ukladal a archivoval. Keď som si tie kartičky skladal, zapisoval a porovnával, povedal som si, že to je jednoduchá vec, musí to vedieť aj počítač. Vedel som programovať, tak som na tom začal pracovať a vlastne po troch rokoch som to v rámci SOČ dokončil. Program je teraz aj zadarmo na internete, aby si ho mohol každý stiahnuť a používať.“

Kontaktovali vás už z genealogického ústavu?

„Ten program som dokončil iba nedávno, ale kontaktoval som už Českú genealogickú spoločnosť v Prahe. Jeden pán mi k tomu napísal posudok. Potvrdili mi, že je to nová myšlienka. Teraz ten program majú a plánuje sa jeho praktické využitie.“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 2. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 3. Investovanie sa tento rok oplatí
 4. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 5. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 6. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 7. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 8. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 9. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 10. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 1. Snažíte sa o ekologickú domácnosť?
 2. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 3. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 4. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 5. BILLA rodičom radí, ako deťom pripraviť výživnú desiatu
 6. Investovanie sa tento rok oplatí
 7. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 8. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 9. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 10. DPDgroup zanalyzovala správanie zákazníkov počas pandémie
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 24 477
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 21 250
 3. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 8 834
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 423
 5. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 8 247
 6. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 698
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 691
 8. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 7 621
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 7 619
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 571
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Paul Le Roux.

Jachta s kokaínom patrila veľkému šéfovi Paulovi Le Roux.

19. apr
Novú podobu Námestia Nežnej revolúcie určila architektonická súťaž. Jej víťazom sa stal návrh od nemeckých architektov LOIDL.

Vracajú sa architektonické súťaže.

14. apr
Derek Chauvin s právnikom Ericom Nelsonom.

Výšku trestu oznámia neskôr.

9 h

Neprehliadnite tiež

Barack Obama.

Bývalého policajta Chauvina uznali za vinného.

20m
Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR.

Snemovňa vyzvala vládu, aby žiadala o podporu EÚ a NATO.

36m
Americký prezident Joe Biden.

Bývalého policajta uznali za vinného z vraždy Georga Floyda.

53m
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj povedal, že je pripravený Putina pozvať na stretnutie kdekoľvek v ukrajinskom Donbase, kde prebieha vojna.

7 h