Basra 17. augusta (TASR) - Dánsky vojak, ktorý prišiel o život v juhoirackej Basre ako prvá obeť dánskeho kontingentu, bol zabitý pri prestrelke so zlodejmi kradnúcimi medené silové káble. Informoval o tom dnes hovorca britskej armády major Ian Poole, ktorého jednotky majú pod kontrolou región južného Iraku.
Ako uviedol Poole, v sobotu večer sa rutinná dánska hliadka západne od Basry pokúšala zatknúť osem ľudí, ktorí kradli káble. V prestrelke, ktorá nasledovala, prišiel o život jeden vojak a dvaja Iračania. Zvyšných šiestich armáda zadržala.
Zabitý vojak je od začiatku konfliktu v Iraku prvou obeťou z radov dánskej armády. Dánske kráľovstvo má na juhu krajiny prítomných asi 420 vojakov, no dosiaľ nezaznamenalo žiadne straty na životoch.