New York 15. augusta (TASR) - Guvernér štátu New York George E. Pataki vyhlásil dnes kvôli výpadku elektriny v rozsiahlych oblastiach USA a Kanady výnimočný stav. Informovala o tom televízna stanica CNN.
Na šiestich amerických a kanadských letiskách v oblasti dotknutej výpadkom elektrického prúdu dnes prerušili prevádzku.
V rozsiahlych oblastiach okolo New Yorku, Detroitu, Clevelandu, Toleda, Ottawy a Toronta predtým vypadol elektrický prúd. Výpadok spôsobilo pravdepodobne preťaženie elektrárne Mohawk na rieke Niagare.
Podľa starostu New Yorku Michaela Bloomberga sa zdá, že príčina výpadku elektriny bola prirodzená a nebol to dôsledok požiaru v elektrárni Consolidated Edison Inc, nad ktorou sa objavil dym. Dym je údajne dôsledok automatického vypnutia elektrárne. Podľa starostu je na sto percent isté, že výpadok nebol spôsobený teroristickou sabotážou.
Bloomberg na tlačovej konferencii vyhlásil, že elektrina začína už prúdiť zo severu aj zo západu, ale obnovenie dodávok do celej rozsiahlej siete potrvá hodiny.
V New Yorku vyšli do ulíc tisícky ľudí v obavách, že ide o teroristický útok. Podľa úradov je ešte v metre mnoho uviaznutých cestujúcich, ktorých postupne vyslobodzujú.