vlajku zo strechy školy. "Nie, nie Amerike!", kričali demonštranti, ktorí zaplnili ulice prevažne šíitmi obývaného predmestia irackého hlavného mesta. Šíiti boli dlhodobo potláčanou majoritnou skupinou obyvateľstva v Iraku.
Arabská televízna stanica odvysielala zábery americkej helikoptéry letiacej v malej výške nad vežou, na ktorej bola vyvesená čierna zástava. Jej koleso sa pritom dotklo náboženského symbolu. Armádny hovorca uviedol, že nemá žiadne informácie o incidentoch v spomínanej oblasti.
Podľa šíitskeho duchovného americké jednotky zneuctili sväté miesto a vyzval preto vojakov, aby sa v budúcnosti k miestu už nepribližovali. "Požadujeme, aby už žiadny americký vojak nevstúpil do mesta. Prítomnosť amerických jednotiek otriasa bezpečnosťou a zapríčiňuje teroristické aktivity. Je to útok na sväté miesta moslimov," vyhlásil Šejk Quays.
Oblasť bola počas vlády bývalého prezidenta známa pod menom Saddámovo mesto, ale v súčasnosti ho premenovali na Sadrovo mesto po prominentnom šíitskom duchovnom. Väčšina lídrov šíitskej populácie, ktorá predstavuje 60 percent z 26 miliónov Iračanov, sa doteraz vyhýbala konfrontácii s americkými silami a niektorí jej predstavitelia spolupracujú s dočasne vymenovanou irackou Vládnou radou.
Washington už naznačil svoju nespokojnosť nad vyhláseniami niektorých šíitskych predstaviteľov, že by Irak mal prijať teokratický štýl vládnutia podobný tomu v Iráne. Šíiti na juhu Iraku predstavujú zďaleka najväčšiu skupinu obyvateľstva. Hoci útoky na koaličné vojská sú častejšie v sunnitských oblastiach krajiny, protesty šíitov vystupňovali napätie počas minulého týždňa v druhom najväčšom irackom meste Basre.