Londýn 13. augusta (TASR) - Britská rozhlasová a televízna stanica BBC sa dnes ocitla na lavici obžalovaných po prekvapujúcej svedeckej výpovedi, ktorá odhalila trhliny v jej spravodajstve o zbrojnom expertovi Davidovi Kellym.
Nečakané svedectvo reportérky BBC vyvolá tlak na uznávanú stanicu a môže posilniť pozíciu premiéra Tonyho Blaira, ktorý čelí otázkam, či jeho vláda čestne pristupovala k vojne v Iraku.
Reportérka Susan Wattsová dnes totiž vyšetrujúcemu sudcovi lordovi Huttonovi povedala, že vedec v telefonickom rozhovore nepovedal, že blízky Blairov poradca Alastair Campbell zmenil správu o irackých zbraniach tak, aby vláde poskytla zámienku pre vojnu.
Wattsová tiež obvinila svojich nadriadených z BBC, že ju nútili, aby svoju reportáž upravila tak, aby sa zhodovala so správou jej kolegu Andrewa Gilligana.
Kelly bol kľúčovou postavou sporu medzi vládou a BBC, ktorá obvinila Campbella, že vylepšil správu o irackých zbraniach o informáciu, že Irak môže do 45 minút nasadiť chemické alebo biologické zbrane. Po tom, ako vyšlo najavo, že Kelly bol zdroj informácií BBC, vedec spáchal samovraždu. Zrejme nevydržal tlak, ktorý naňho doľahol kvôli tejto afére.
Popularita kabinetu pre Kellyho smrť a aj vďaka obvineniam BBC prudko klesla. Z najnovšieho prieskumu vyplýva, že 41 percent Britov viní z Kellyho smrti vládu a 68 percent si myslí, že vláda sa pred vojnou zachovala nečestne.
"Kelly nepovedal, že vo vládnej správe došlo týždeň pred jej uverejnením k zmenám, a že pasáž o 45 minútach tam vložil Campbell alebo niekto iný z vlády," vyhlásila Wattsová na súde.
Jej kolega Andrew Gilligan, ktorý celú aféru svojou reportážou vlastne spustil, v utorok tvrdil pravý opak: Kelly vraj ukázal prstom na Campbella, ako autora pasáže o 45 minútach, ktoré Iraku stačia na nasadenie zakázaných zbraní.
Wattsová trvá na tom, že medzi jej a Gilliganovou reportážou bol výrazný rozdiel a na výsluch si priviedla svojho právnika.
Ako dôkaz Wattsová predložila nahrávku rozhovoru s Kellym, na ktorej zosnulý vedec hovorí, že americký prezident George W. Bush a britský minister zahraničných vecí Jack Straw prikrášlili zásadné rozdiely v názoroch na iracký zbrojný program a existenciu irackých rakiet.
Kelly pripustil, že vláda zmenila štylizáciu materiálov od tajných služieb, ale domnieval sa, že tak chcel svoju správu urobiť zrozumiteľnejšou pre verejnosť.
"Občas musíte použiť slová, ktorým verejnosť rozumie," povedal Wattsovej.
Na otázku, či správy zmenil Campbell, Kelly odvetil, že to nemôže potvrdiť a všetko, čo v tejto záležitosti môže povedať, je, že to urobil tlačový odbor úradu vlády.