ny uniesli presne pred rokom. Lekára Arjana Erkela pôsobiaceho v rámci misie Lekári bez hraníc (MSF) v kaukazskej republike Dagestan uniesli 12. augusta minulý rok neznámi únoscovia v oblasti východnej hranice separatistického Čečenska.
Podľa najnovších informácií, ktoré získala MSF, bol 32-ročný lekár v júli nažive. Ruské oficiálne miesta však len málo informovali o prípade, čo podnietilo veľvyslancov pôsobiacich v Moskve, aby apelovali na Kremeľ. "Vítame váš záujem, ktorý ste prejavili v prípade pána Erkela a radi by sme vás, ako aj ruské oficiálne zastúpenie v oblasti, úctivo vyzvali, aby ste nešetrili úsilím na zabezpečenie rýchleho a bezpečného prepustenia pána Erkela," uviedli v liste, ktorý podpísali veľvyslanci USA, Talianska, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou EÚ, ďalej Holandska, Írska, Švajčiarska a vyslanca OSN v Rusku.
V liste sa ďalej uvádza, že Erkelov prípad bol predložený 31. mája na summite Rusko-EÚ v Sankt Peterburgu a počas nedávnej návštevy švajčiarskeho prezidenta Pascala Couchepina v Moskve. List pripomína, že Putin "pri tejto príležitosti...vyhlásil, že Rusko bude pokračovať vo svojom úsilí na jeho bezpečnú záchranu". Na tlačovej konferencii Lekárov bez hraníc predseda organizácie Morten Rostrup uviedol, že je "očividné, že ruské oficiálne miesta majú kľúč k riešeniu".
Rostrup bol jedným z asi dvadsiatich ľudí, ktorí za záchranu Erkela demonštrovali pred budovou Lyubanky v centre Moskvy, sídle ruskej spravodajskej služby. Oblečené mal tričko s nápisom "Kde je Arjan?". Ďalší demonštrant, otec uneseného lekára Dick Erkel, pre AFP uviedol, že videl poslednú videonahrávku, na ktorej jeho syn ešte žil, odmietol však hovoriť o ďalších podrobnostiach. Mark Walsh z MSF, ktorý v oblasti pôsobí ako tlačový hovorca, povedal, že nevidí "žiadne signály, že oficiálne vyšetrovanie sa dynamizuje".
OSN v Moskve vydalo osobitnú výzvu, v ktorej uvádza, že prvé výročie únosu je "smutná udalosť". "OSN odsudzuje únos pána Erkela a opäť zdôrazňuje, že podobné akcie ohrozujú efektívne poskytovanie humanitárnej pomoci tisícom odkázaných civilistov v severnom Kaukaze," uvádza sa v liste Spojených národov.
Erkel zmizol v Machačkale, metropole prevažne moslimského Dagestanu, susediaceho s Čečenskom, kde ruské ozbrojené sily bojujú proti separatistickým povstalcom od októbra 1999. MSF od únosu prerušila svoje programy v Dagestane a Čečensku. Únosy novinárov, humanitárnych pracovníkov a ďalších cudzincov v Čečensku sú časté od prepuknutia prvej vojny v Čečensku v období 1994 až 1996. Únosy cudzincov boli menej frekventované v obnovenom konflikte, ktorý prepukol v októbri 1999, aj keď únosy Rusov a iných obyvateľov postsovietskych národov boli bežné.