Dublin 12. augusta (TASR) Írska verejná mienka je rozdelená v otázke navrhovaného zákazu fajčenia na verejných pracovných miestach, čo podľa oponentov bude znamenať k strate 60.000 pracovných miest v sektore služieb.
Avšak väčšina až 67 percent írskej populácie podporuje návrh ministra zdravotníctva Michaela Martina zakázať fajčenie v puboch, reštauráciách a hoteloch od 1. januára 2004.
Okrem toho sa k jeho názoru prikláňajú aj samotní fajčiari, štyria z desiatich podporujú zákaz a tak sa zdá, že od nového roku budú írske hostince nefajčiarskými zónami.
Počas posledných niekoľkých týždňov oponenti zákazu zintenzívňujú svoje námietky k navrhovanej legislatíve.
Na čele opozície stojí Írska aliancia priemyslu služieb (IHIA), ktorá tvrdí, že vyše 60.000 pracovných miest by sa mohlo zrušiť, lebo ľudia budú piť doma namiesto toho, aby poťahovali z cigarety v zadnom dvore pubu medzi pivnými sudmi.
Finbar Murphy, hovorca aliancie, uvádza správy o 30-percentnom poklese obratu v niektorých baroch v New Yorku, odkedy v tomto veľkomeste vstúpil do platnosti zákon o zákaze fajčenia v apríli tohto roku.
Vlastníci pubov a nočných klubov sa taktiež obávajú, že zákaz fajčenia zvýši prejavy násilia na ich majetku, čo je názor, s ktorým súhlasí mnoho Írov.
Táto téma sa objavila po tom, čo v New Yorku dobodali v apríli k smrti jedného vyhadzovača. Stalo sa tak iba niekoľko dní po zavedení zákazu fajčenia. Muža napadli, keď prikázal dvom mužom, aby zahasili svoje cigarety.
Tieto obavy verejne vyjadril Tadg O'Sullivan, výkonný riaditeľ Vintners Federation. "Netýka sa to iba zamestnancov pri vchodoch, ktorí budú ohrození, taktiež to postihne barmanov a ženy," dodáva.
Zákaz vníma ako "nevynútiteľný, ktorý nemôže polícia postihovať" a naliehavo vyzval ministra zdravotníctva, aby návrh zmiernil. Na druhej strane Martin trvá na tom, že presadenie zákazu zabráni úmrtiam z pasívneho fajčenia.
Vdychovanie dymu fajčiarov nie je pre nefajčiarov iba nepríjemný, ale tiež zapríčiňuje rakovinu pľúc, choroby srdca a respiračné choroby u dospelých a detí.
Štúdie ukazujú, že pracovníci vystavení pasívnemu fajčeniu čelia o 30 percent väčšiemu riziku chorôb srdca a 20- až 30-percentné zvýšené riziko rakoviny pľúc v porovnaní s ostatnými nefajčiarmi, čo potvrdil Dr. Joe Barry z Írskej zdravotníckej organizácie.
Írska nadácia srdca odmietla tvrdenia sektora služieb, že zákaz bude znamenať stratu veľkého množstva pracovných miest. Výkonný riaditeľ organizácie povedal, že aj napriek podobnému zákazu v Kalifornii obrat, zamestnanosť a turistika rovnomerne rástli.
Michael O'Shea je presvedčený, že sa nevyskytnú žiadne problémy pri presadzovaní zákona, pretože už skôr sa úspešne zaviedol zákaz fajčenia v kinách a v lietadlách.
Tiež tri najväčšie odborové organizácie v krajine - SIPTU, MANDATE a IMPACT podporujú nový návrh, aby zaistili zdravie a bezpečnosť svojich členov.
Napriek tomu, že počet fajčiarov v Írsku klesol z 31 percent v roku 1998 na 27 percent v roku 2002, nový zákaz má taktiež znížiť počet Írov závislých na cigaretách. Navrhovaný zákaz fajčenia sa všeobecne chápe ako závan čerstvého vzduchu, ale netreba zabúdať, že to nie je celkom írsky vynález.
K 21. máju 2003 približne 192 krajín po celom svete prijalo právne záväznú protitabakovú konvenciu, na základe ktorej sa vlády zaväzujú chrániť tretie osoby pred tabakovým dymom.
Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že bez drastického zníženia počtu fajčiarov do roka 2030 viac ako desať miliónov ľudí zomrie každý rok na následky fajčenia.