Staré Hory 5. septembra (TASR) - Do lieštin sa v tomto období už schádzajú medvede hnedé (Ursus arctos), kam ich láka pre ne neodolateľná maškrta - zrelé lieskové oriešky. Keďže liesky rastú aj blízko ľudských obydlí, možno teraz na macov natrafiť aj neďaleko dedín. Pri oberaní orieškov robia veľký lomoz, ktorým sa prezradia. Po hostine v lieštinách zostanú liesky poolamované, pretože "labužníci" ohýnajú konáre a lámu ich, aby sa dostali k maškrte.
Veľkým konkurentom pri oberaní lieskovcov, uviedol pre TASR pracovník Ústavu ekológie lesa - Výskumná stanica Staré hory Miroslav Saniga, je pre medvede orešnica perlovaná (Nucifraga caryocatactes). Tento vták sa špecializuje v terajšom období takmer výlučne na konzumáciu lieskových orieškov. Orešnice sa však touto potravou nekŕmia len teraz, ale zo zrelých luskáčov si robia zásoby aj na zimné obdobie. Oriešky si ukrývajú pod staré pne, koreňové nábehy stromov, skaly, či machové vankúše. V čase tvŕdze sú tieto havranovité vtáky schopné nájsť svoje skrýše aj pod hrubou vrstvou snehu. Zavše však usilovným orešniciam "vyrabujú" skryté "komôrky" ryšavky. Tieto drobné zemné lesné cicavce si tiež rady pomaškrtia na orieškoch.
S končiacim sa letom a nadchádzajúcou jeseňou sa aj iné zvieratá a vtáky živia plodmi kríkov a stromov. Sojka obyčajná (Garrulus glandarius) s obľubou konzumuje žalude. Podobne ako orešnica aj ona si robí zásoby na zimné dni, keď bude v lese o potravu núdza. Keďže sojky všetky svoje tajné skrýše pod snehom nenájdu, na jar potom žalude vyklíčia. Takto sa sojky podieľajú na "znovuzalesňovaní" dubín. Podobne aj orešnice pomáhajú rozširovať sa napríklad borovici limbovej (Pinus cembra) vo Vysokých Tatrách, a to roznášaním jej semienok. Tie vtáky, ktoré konzumujú plody a semená stromov a kríkov, napomáhajú ich rozširovanie v prírode a takto sa vlastne starajú o svoju potravu v budúcich rokoch.