Lavrov počas pravidelnej mesačnej debaty venovanej situácii v Kosove vyhlásil, že rezolúcia schválená minulý november žiada generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, aby "čo najskôr" navrhol možný dátum ukončenia činnosti ICTY.
"Sme presvedčení, že rada už môže byť informovaná o navrhovaných časových rámcoch v súlade so spomenutými inštrukciami Bezpečnostnej rady," povedal Lavrov.
Tribunál so sídlom v Holandskom Haagu vytvorili v roku 1993 na základe rozhodnutia OSN s cieľom vyšetriť vojnové zločiny spáchané počas konfliktov sprevádzajúcich rozpad bývalej Juhoslávie a potrestať zodpovedných. Pri vzniku dostal ICTY mandát na štyri roky, ktorý v roku 1997 predĺžili o ďalšie štvorročné obdobie.
Ruský veľvyslanec pripomenul, že Moskva v minulosti pravidelne kritizovala zaujatosť tribunálu, ktorá podľa Lavrova pretrváva.
Západné vlády spoluprácu s ICTY považujú za skúšku vôle novej reformnej vlády v Belehrade vyrovnať sa s minulosťou. Prezident JZR Vojislav Koštunica však dal jasne najavo, že jeho predchodca Slobodan Miloševič, obvinený tribunálom v súvislosti s kosovským konfliktom, by mal byť stíhaný v Juhoslávii a nie vydaný do Haagu.