movala o tom kancelária filipínskeho prokurátora. O tom, či exprezidenta postavia pred súd alebo nie rozhodne do dvoch týždňov kancelária ombudsmana. Za ekonomické drancovanie je podľa filipínskej legislatívy trest smrti.
Neúspešný pokus exprezidenta, odvolaného z úradu pod tlakom ľudovej revolty, stále realistickejšie približuje možnosť pravdepodobného súdneho procesu s Estradom.
Očakáva sa, že Estrada sa vzdá svojho práva na prísažné vyhlásenie, povedal dnes v Manile ombudsman Aniano Desierto a dodal, že prípad postúpi na záverečné rozhodnutie.
To znamená, že vyšetrovacia komisia vytvorená ombudsmanom, ktorý rieši korupčné prípady bývalých predstaviteľov moci a vládnych úradníkov, teraz musí rozhodnúť o tom, či Estradu formálne obžaluje pre súdom alebo obvinenia proti nemu zruší.
Desierto uviedol, že jeho úrad poskytol exprezidentovi päť dní, plynúcich od uplynulého víkendu, aby obvinenia vyvrátil, ale čas na predloženie očisťujúcich dôkazov uplynul.
Predseda vyšetrovacej komisie a ombudsmanov námestník Margarito Gervacio vyhlásil, že vyšetrovacia komisia do dvoch týždňov predloží svoje odporúčania ohľadom toho, či Josepha Estradu postaviť pre súd alebo nie.
Estrada 5. februára požiadal najvyšší súd v Manile o zastavenie vyšetrovania trestných činov, z ktorých je obvinený, keďže podľa vlastných slov má ako riadne zvolený prezident imunitu voči vyšetrovaniu. Bývalý herec podal písomnú žiadosť na filipínskom najvyššom súde práve v čase, keď vládny ombudsman začal predbežné vyšetrovanie Estradovho prípadu, zahŕňajúceho obvinenia od korupcie a úplatkárstva po ekonomické drancovanie krajiny.
Estrada musel zo svojho postu odstúpiť 20. januára po tom, ako ho najvyšší súd pod tlakom verejnosti zbavil funkcie. Exprezident však pre najvyšším súdom znova tvrdí, že naďalej ostáva "riadne zvoleným prezidentom Filipín".