miestneho času americký bombardér B-29, pokrstený na Enola Gay.
Okamžite zomrelo 78 tisíc ľudí a približne rovnaký počet bol popálený alebo zasiahnutý radiáciou. Explózia zlikvidovala takmer celé 300 - tisícové prístavné mesto. Dodnes sa počet obetí, teda aj tých, čo zomreli na následky výbuchu, odhaduje na viac 200 tisíc.
Napriek výbuchu v Hirošime japonský cisár nekapituloval a USA o tri dni na to - 9. augusta 1945 USA uskutočnili ďalší jadrový útok na mesto Nagasaki. Po páde viac ako 4 a pol tonovej a viac ako tri metre dlhej plutóniovej bomby Fat Man (Tučko) zahynulo 40 tisíc Japoncov. Cisár zeme vychádzajúceho Slnka Hirohito kapituloval 15. augusta až po druhom útoku a po 8. auguste, kedy Sovietsky zväz vyhlásil Japonsku vojnu. Najničivejšiu zbraň histórie použili USA po prvýkrát počas II. svetovej vojny na civilné obyvateľstvo.
Na vojenskom využití štiepenia atómu sa pracovalo v USA, Veľkej Británii a v Nemecku už od prelomu rokov 1939 a 1940. V Nemecku boli nakoniec pokusy zastavené. Americká Národná akadémia vied naopak žiadala roku 1941 urýchlenú konštrukciu atómovej bomby pre zaistenie bezpečnosti štátu. Vtedajší prezident USA Franklin D. Rooswelt následne poskytol prostriedky na ďalší výskum i prácu na konštrukcii novej zbrane. V auguste 1942 sa americkému vedcovi talianskeho pôvodu Enrikovi Fermimu podarila prvá riadená reťazová reakcia. Hlavnú práca na konštrukcii atómovej bomby mal na starosti tým fyzika Julia Roberta Oppenheimera v Los Alamos v Novom Mexiku. Na konci mája 1945 vyhlásil Oppenheimer, že zbraň, ktorá je umožní výbuch nad mestom a úplne zničí budovy a komunikácie, je pripravená. Zbraň podľa Oppenheimera nemala mať následky na tých, čo sa skryjú v podzemných krytoch. Prvú skúšku novej - atómovej zbrane uskutočnili Američania 16. júla 1945 pri Almogorde v Novom Mexiku, deň pred začatím Postupimskej konferencie. Po tom ako Japonci odmietli Postupimskú deklaráciu, nariadil prezident Harry Spencer Truman použitie atómovej bomby a informoval o tom v Postupime Stalina. Krížnik Indianapolis priviezol bomby a rad odborníkov 30. júla na ostrov Timian v Marianách, kde sa konali posledné prípravy bômb Little Boy a Fatman.