SME

Rozhovory o jadrovom programe už tento mesiac v Pekingu

SOUL 4. augusta (SITA/AFP) - Šesťstranné rozhovory o severokórejskom jadrovom programe sa budú konať zrejme už tento mesiac v Pekingu. Agentúre AFP to potvrdili nemenovaní americkí a severokórejskí diplomati. Miesto konania v pondelok potvrdilo aj severok

órejské ministerstvo zahraničných vecí: "Šesťstranné rozhovory o riešení jadrového sporu medzi Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) a Spojenými štátmi sa uskutočnia už čoskoro v Pekingu," píše sa vo vyhlásení ministerstva, ktoré publikovala štátna tlačová agentúra KCNA. Podľa amerických a severokórejských diplomatov to bude už v auguste, podľa niektorých iných západných diplomatov to bude najneskôr v septembri.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KĽDR v piatok definitívne potvrdila informácie diplomatov z viacerých krajín, že súhlasí s multilaterálnymi rokovaniami o svojom jadrovom programe. "Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) predložila nový návrh na konanie šesťstranných rozhovorov, v rámci ktorých sa uskutočnia aj dvojstranné rozhovory (medzi KĽDR a Spojenými štátmi). Netrváme už na konaní trojstranných rozhovorov," uvádza sa v stanovisku severokórejského ministerstva zahraničných vecí. Američania však tvrdia, že návrh na šesťstranné rozhovory bol v skutočnosti ich a KĽDR si ho prisvojila. Trojstranné rozhovory, ktoré KĽDR spomína, mali zahŕňať okrem nich a USA ešte Čínu. Išlo tiež spočiatku o americký návrh.

SkryťVypnúť reklamu

Za stolom by tak v zatiaľ neurčenom termíne mali zasadnúť KĽDR, USA, Čína, Rusko, Japonsko a Južná Kórea. Spokojnosť s najnovším rozhodnutím KĽDR vyjadril v piatok aj americký prezident George Bush. "Veríme, že (severokórejský prezident) Kim Čong-il sa rozhodne úplne upustiť od jadrového programu," povedal na tlačovej konferencii v Bielom dome. Vysvetlil aj, prečo Američania nesúhlasili s dvojstrannými rozhovormi, ktoré tak dlho presadzovala KĽDR: "Nepáčila sa nám myšlienka dohodnúť sa na niečom medzi dvoma očami s Kim Čong-ilom, pretože tento politik nehovoril pravdu predchádzajúcim (americkým) administratívam. Preto sme presadzovali zaangažovanie Číny do celej záležitosti, aby sme s predstaviteľmi KĽDR hovorili viacerými hlasmi." Bush je optimistom a verí, že Kim sa na rozhovoroch jadrového programu vzdá: "Sme optimisti. Veríme, že je možné, že sa to stane."

SkryťVypnúť reklamu

Pred týždňom KĽDR vyhlásila, že je pripravená na dialóg, ale aj na vojnu so Spojenými štátmi. Ktorý z týchto dvoch scenárov sa nakoniec uskutoční, to je na Američanoch. "Sme pripravení na dialóg, ak ho určité zahraničné sily budú chcieť. Ak budú chcieť vojnu, sme pripravení aj na ňu," vyhlásil šéf Rady vlády KĽDR Kim Ryong-son. Zároveň vyzval Južnú Kóreu, aby sa pripojila k boju KĽDR proti "cudzím silám", ktoré ohrozujú Kórejský polostrov.

Pchjongjang koncom júna oznámil, že chce zvýšiť svoju jadrovú silu, aby odstrašil Spojené štáty, ktoré chcú KĽDR "izolovať a udusiť". Krajina je ochotná rokovať so Spojenými štátmi o svojom jadrovom programe, ale len vtedy, keď Američania prestanú so svojou nepriateľskou politikou. "Vystupňujeme svoju jadrovú silu v mene odôvodniteľnej sebaobrany pred americkou stratégiou, ktorou je izolácia a udusenie KĽDR," píše sa v stanovisku severokórejského ministerstva zahraničných vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Severná Kórea sa na aprílovom rokovaní s USA a Čínou v Pekingu priznala, že vlastní jadrové zbrane. "Oznámili nám, že majú jadrové zbrane. Povedali, že spracovávajú vyhoreté jadrové palivo. Povedali aj to, že by sa mohli zbaviť všetkých svojich jadrových zbraní. A aj to, že by mohli zastaviť vývoz rakiet," uviedol po rokovaní hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Richard Boucher. Naznačil tak aj skutočnosť, že Severná Kórea mohla svoje jadrové zariadenia vyvážať aj do iných krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 340
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 128
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 5 027
  4. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 305
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 945
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 826
  7. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 941
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 545
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nový nemecký kancelár Friedrich Merz.

Chce obnoviť dôveru ľudí v politický stred.


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio.

Úrad bude podliehať veľvyslancovi v Izraeli.


TASR
Budova Najvyššieho súdu USA.

Najvyšší súd zrušil rozhodnutie súdu nižšej inštancie.


TASR 1
Ilustračné foto

Rozsah a príčina zatiaľ nie sú známe.


TASR 3
SkryťZatvoriť reklamu