
Len pred niekoľkými dňami býval v cele leopoldovskej väznice podnikateľ Jozef Majský. V stredu tam niekoľko hodín pobudol minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Neváhal vkročiť do jamy levovej a za asistencie šiestich ochrankárov s vysielačkami na ušiach si prezrel rekonštrukciu budúcej najprísnejšej a najmodernejšej väznice na Slovensku. Sprievod mu robil aj generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Oto Lobodáš spolu s riaditeľom väznice Milanom Gavorníkom. Celý objekt Leopoldovského hradu vyhorel pri väzenskej vzbure v roku 1990. Odvtedy sú väzni umiestnení vo vedľajších budovách. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Do konca roka sa do leopoldovskej väznice môže nasťahovať dvesto ľudí, ktorí budú sedieť doživotne. Vtedy sa skončí rekonštrukcia tejto väznice. Daňových poplatníkov stála 260 miliónov korún. Na doživotie je na Slovensku zatiaľ odsúdených 57 osôb. Možný nárast spravodlivo odsúdených bude z dôvodu novely Trestného zákona s prívlastkom ‚trikrát a dosť‘. Obyvatelia Leopoldova sa však nemusia obávať útekov a prípadných trestných činov. Podľa riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Ota Lobodáša je bezpečnosť vo väznici prioritou.

Minister spravodlivosti vo väzenskej knižnici číta knižku o tajnej polícii KGB. Väčšina kníh si pamätá časy dávno minulé. Sú tam napríklad rady pre záhradkárov či drobnochovateľov, alebo príručka, ako si opraviť televízor, či užitočné rady na šťastné manželstvo.
Leopoldov sa po rekonštrukcii stane najväčšou slovenskou väznicou. Jej kapacita sa rozšíri z dnešných 800 na 1300 väzňov. Náklady na jedného dosiahli v minulom roku výšku 331-tisíc korún, celé väzenstvo nás bude v roku 2003 stáť 2,746 miliardy korún. Osemdesiat percent odsúdených však pracuje a ich priemerná mzda je okolo tritisíc korún. Pracujú osem hodín denne, lepia obálky alebo vyrábajú krúžky do valivých ložísk. Časť zo mzdy sa im strháva za stravu a na splácanie dlhov. Ak niekto nepracuje, má nárok na takzvané sociálne vreckové vo výške 80 korún na mesiac.

Cela v starom objekte mimo hradu, kde si odpykávajú svoj trest ľudia z II. a III. nápravnovýchovnej skupiny. Pripomína vysokoškolský internát s desiatimi posteľami v izbe.
ZO ZÁKULISIA
§ Celková hodnota šesťdesiatich objektov budovy leopoldovskej väznice je 295 miliónov korún. Vďaka rekonštrukcii jej hodnota dvojnásobne narastie. Obvodový múr je vysoký 12 až 16 metrov, je dlhý 2700 metrov. Pred plotom zvnútra aj na plote je umiestnený elektrický plot.
§ V rekonštruovanom objekte sa nachádzajú okrem ciel aj vyšetrovacie a pojednávacie miestnosti, návštevná miestnosť, ekumenická miestnosť, knižnica i telocvičňa pre odsúdených. Na dvore je trinásť vychádzkových dvorcov. Obzvlášť nebezpeční väzni nemajú možnosť stretávať sa so spoluväzňami ani na vychádzke. Pracovať môžu iba vo svojich celách.
§ Na plagátoch v celách majú najmä hokejových majstrov sveta, automobily a motorky. Žiadne ženy. Na chodbách je nákres, ako má vyzerať upravená posteľ. V čase osobného voľna na nej väzni nesmú ležať, musia sedieť na stoličkách. Väzni so slušným správaním môžu chodiť do knižnice, ktorá je zásobená knihami zo socialistických čias. Čas si môžu krátiť aj v miestnosti s papagájmi alebo s rybičkami, alebo v miestnosti, kde sú maliarske potreby. Témami vyše stoviek obrazov v Leopoldove sú krajinky, na stene visel aj portrét Panny Márie a mnohých neznámych osôb.
§ Pred vzburou slúžil hrad ako ubytovňa pre 1500 až 1900 odsúdených v II. a III. nápravnovýchovnej skupine. Cely mali asi sto štvorcových metrov a bolo v nich 40 – 50 odsúdených. (rk)