k jeho rekonštrukcii a stabilizácii. Hovorca Bieleho domu Scott McClellan nepodporil myšlienku úsilia o nový mandát Bezpečnostnej rady OSN oprávňujúci k širšej participácii.
Bushova administratíva zastáva názor, že Rezolúcia Bezpečnostnej rady č. 1483, podľa ktorej existuje právny základ pre OSN, medzinárodné finančné inštitúcie a ďalšie krajiny zúčastňovať sa na povojnovej obnove Iraku, je dostatočná. "Myslíme si, že rezolúcia 1483 poskytuje krajinám dostatočné oprávnenie, aby mohli participovať a pomáhať pri rekonštrukcii a stabilizácii Iraku," povedal McClellan. "Sú niektoré krajiny, ktoré už vyjadrili obavy, že budú potrebovať nejaké dodatočné oprávnenie."
McClellan, v rozhovore na palube prezidentského lietadla Air Force One na ceste do Texasu pripustil, že s týmito krajinami sa už "predbežne diskutovalo". Zopakoval však: "Veríme, že Rezolúcia 1483 poskytuje krajinám dostatočné oprávnenie, aby mohli participovať, ako to mnohé z nich už v súčasnosti robia."
Americkí senátori z Demokratickej a Republikánskej strany vyvíjali na Bushovu administratívu tlak, aby informovala o svojom úsilí pri získavaní väčšej medzinárodnej pomoci v Iraku a zmiernila tak finančné a vojenské bremeno Washingtonu. Udržiavanie amerických vojsk v Iraku stojí americkú pokladnicu mesačne 4 miliardy dolárov.
Námestník ministra obrany Spojených štátov Paul Wolfowitz pred Zahraničným výborom Senátu tento týždeň vyhlásil, že by privítal oficiálnu úlohu OSN v poskytovaní mierových jednotiek. Ako však povedal, "rýchlosť je dôležitá a OSN nie je vždy rýchla".
Hoci on osobne je voči prijatiu druhej rezolúcie otvorený, vyjadril obavy, že účasť mnohonárodnostných mierových síl by mohla obmedziť Spojené štáty v tom, čo chcú v Iraku dosiahnuť.
V máji schválená rezolúcia č. 1483 poskytla Spojeným štátom kontrolu nad ekonomickými a politickými procesmi v Iraku, dokiaľ nebude v Bagdade ustanovená nová vláda.