Durban 4. septembra (TASR) - Delegáti Svetovej konferencie OSN o rasizme v juhoafrickom Durbane sa dnes opätovne pokúšali dospieť ku kompromisu, čím by úspešne uzavreli stretnutie, z ktorého v pondelok na protest proti verbálnym útokom na Izrael v návrhu záverečnej deklarácie odišli delegácie USA a židovského štátu.
Aj keď 49-členná americká delegácia bola dnes už na ceste do vlasti, Spojené štáty na konferencii reprezentoval Craig Kuehl, americký generálny konzul v juhoafrickom Durbane.
Generálna tajomníčka konferencie, vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová vyzvala účastníkov stretnutia, aby prejavili rozhodnosť, odhodlanie a "konštruktívneho ducha" a vyjadrila poľutovanie nad odchodom americkej a izraelskej delegácie. Pred blížiacim sa piatkovým záverom konferencie Robinsonová úzko spolupracuje s prezidentkou podujatia, juhoafrickou ministerkou zahraničných vecí Nkosazanou Dhlamini-Zumaovou, na prepracovaní kontroverzných častí záverečnej deklarácie, ktoré obviňujú Izrael z rasizmu.
Predstavitelia štátov Európskej únie dnes opätovne potvrdili, že s ohľadom na formulácie záverečnej deklarácie týkajúce sa situácie na Blízkom východe podporujú postoj USA a Izraela. Belgický minister zahraničných vecí Louis Michel hovoriaci v mene predsedníckej krajiny EÚ ešte v pondelok večer prijal Zumaovej návrh, aby kontroverzné časti deklarácie preformulovali.
Hovorca palestínskej delegácie na tlačovej konferencii postoj USA kritizoval. Spojené štáty a Izrael obvinil z pokusu o vymazanie palestínskej otázky z agendy konferencie a potom z pokusu o jej zmarenie.
Minister zahraničných vecí USA Colin Powell v pondelok vyhlásil, že delegátov z konferencie odvolal s veľkou ľútosťou, pretože stretnutie malo prispieť k medzinárodnému boju proti rasizmu. Podľa neho však úspešný záver konferencie "nie je možný".
Pätnásť členských štátov EÚ sa rozhodlo v Durbane zostať a jednomyseľne schváliť výslednú deklaráciu.