Paríž 4. septembra (TASR) - Vo Francúzsku narastá polemika o pašovaní bojových zbraní do krajiny a o bezpečnosti po tom, ako "malý" delikvent Safir Bghioua (25) v noci na pondelok strieľal zo samopalu typu kalašnikov a z tarasnice v meste Béziers. Pri streľbe zabil vedúceho kabinetu starostu miestnej radnice Jeana Farreta, informuje v dnešnom čísle denník Le Parisien.
Nočný, inak mimoriadne zriedkavý prejav násilia poukazuje na alarmujúcu situáciu: v súčasnosti si vo Francúzsku za niekoľko tisíc frankov možno kúpiť bojové zbrane. Viacerí francúzski politici reagovali na incident v Béziers, medzi nimi napríklad predseda Liberálnej demokracie (DL) Alain Madelin, priateľ Jeana Farreta. Madelin sa obrátil na predsedu francúzskej vlády Lionela Jospina, aby vydal príkazy na "odobratie a odvoz bojových zbraní z miest". Minister vnútra Daniel Vaillant vydal v pondelok policajtom nariadenie, aby hľadali ďalšie skrýše so zbraňami v okolí Béziers. Minister priznal, že bojové zbrane "cirkulujú a môžu sa dostať do krajiny".
Za uplynulých niekoľko mesiacov vo Francúzsku odhalili len jednu aféru pašovania zbraní. V novembri minulého roku objavili v garáži v parížskom predmestí Nanterre 11 pancierových pästí. Štyri ďalšie objavili vo Vaujours (departement Seine-Saint-Denis). Zbrane pochádzali z výzbroje srbskej armády a do Francúzska ich prepašovali dvaja občania Juhoslávie, píše Le Parisien.
Balkánska stopa, zásobujúca ilegálny francúzsky trh s bojovými zbraňami, je veľmi reprezentatívna. Aj arzenál zbraní S. Bghouiu pochádzal z balkánskej oblasti. Mal samopal typu kalašnikov, tarasnice boli čínskej výroby a podobné mala vo výzbroji aj srbská armáda, výbušniny boli vyrobené v Československu, uvádza Le Parisien.
Pašovanie bojových zbraní sa začalo po skončení vojny v Bosne v polovici 90. rokov, uviedol pre francúzske noviny nemenovaný sudca, špecializujúci sa na tento druh trestnej činnosti.
V Béziers sa podľa svedeckých výpovedí v minulých mesiacoch objavila skupina Kosovčanov.