referendom, v ktorom sa 20. septembra Lotyši vyjadria k prístupu ich krajiny k 15-člennému bloku.
Nezávislý prieskum agentúry Latvijas Fakti preukázal, že za posledný mesiac klesla podpora vstupu do únie o 7.5 percent na úroveň 49,6 percent, kým odporcovia vstupu získali takmer 10 percent. Celkovo so vstupom krajiny do EÚ nesúhlasí 34,5 percent obyvateľstva krajiny, nerozhodnutých ostáva 15,9 percent.
Referendum o prístupe Lotyšska k EÚ sa bude konať ako posledné zo všetkých desiatich kandidátskych krajín, ktoré sa majú pripojiť v máji budúceho roku. "Podľa môjho názoru to je signál pre vládu, aby začala niečo robiť," vyhlásil proeurópsky orientovaný člen parlamentu Guntar Krasts zo strany Za domovinu a slobodu. "Napriek tomu som stále optimistický, že výsledok bude hovoriť za vstup do únie, som o tom dokonca úplne presvedčený" uviedol.
Aby bolo referendum platné, musí sa k nemu dostaviť najmenej 50 percent oprávnených voličov. Prieskumy však ukázali, že svoj hlas mieni odovzdať až 69 percent voličov. "Verím, že ľudia túto otázku posudzujú na základe vlastného úsudku a nie na základe informácií, ktoré dostanú od niekoho. Ak však vláda odštartuje jasnú kampaň, verím, že sa to zmení," uviedol politický analytik Karlis Streips.
Sedem z desiatich kandidátskych krajín už referendum o vstupe do EÚ zorganizovalo. V Estónsku sa bude konať týždeň pred Lotyšskom a Cyprus referendum neorganizuje.