Washington 30. júla (TASR) - Smrť oboch synov bývalého irackého vodcu Saddáma Husajna znamená pokrok a ubezpečenie pre iracký ľud, že starý režim je nenávratne preč. Vyhlásil to prezident USA George W. Bush na dnes zvolanej tlačovej konferencii v Ružovej záhrade Bieleho domu.
Pripustil, že nevie, ako blízko sú Spojené štáty k nájdeniu zvrhnutého irackého diktátora, podľa jeho názoru sú však bližšie, než boli včera, a zaznamenávajú pokrok. "Jediné, čo viem, je, že sme na love," poznamenal Bush na prvej oficiálnej tlačovej konferencii od 6. marca tohto roku, keď 13 dní pred vypuknutím vojny v Iraku naposledy prehovoril k novinárom.
V dnešnom vystúpení zdôraznil, že Spojené štáty a ich spojenci splnia svoju misiu v Iraku i v Afganistane, budú viesť vojnu proti terorizmu a "proti každému nepriateľovi, ktorý sa spikne proti nášmu ľudu".
Napriek takmer denným tragickým útokom, ktorým sú vystavení americkí vojaci v povojnovom Iraku, Bush vyzval na trpezlivosť a pripomenul, že Iračania sa usilujú vytvoriť novú, slobodnú spoločnosť. "Neočakával som, že v Iraku sa za 90 dní objaví Thomas Jefferson," opísal politickú situáciu v Iraku po páde dlhoročnej Husajnovej diktatúry, použijúc meno bývalého amerického prezidenta.
Americký prezident prijal osobnú zodpovednosť za kontroverzné tvrdenie, že Irak sa počas Husajnovho režimu usiloval získať z Afriky jadrový materiál.
"Prijímam osobnú zodpovednosť absolútne za všetko, čo poviem," vyhlásil šéf Bieleho domu v úsilí zmierniť kontroverziu okolo svojho 16-slovného výroku, ktorý sa objavil v jeho výročnej Správe o stave Únie a vyvolal búrlivé reakcie.
Bush doteraz odmietal za kontroverzné tvrdenie prevziať osobnú zodpovednosť. Namiesto neho to urobil šéf Ústrednej spravodajskej služby (CIA) George Tenet a po ňom nasledoval popredný poradca Bieleho domu, zástupca Bushovej poradkyne pre národnú bezpečnosť Stephen Hadley.
"Britská vláda sa dozvedela, že Saddám Husajn sa nedávno pokúsil získať značné množstvo uránu z Afriky," vyhlásil Bush v januárovej Správe o stave Únie, ktorú vysielala televízia po celých USA. Mnohí predstavitelia CIA už vtedy pochybovali o presnosti informácií britskej rozviedky, ich obavy sa však v prezidentovom prejave neodrazili.
Terčom kritiky sa stala aj poradkyňa pre národnú bezpečnosť Condoleezza Riceová, a to tak v súvislosti s uvedeným výrokom o Iraku, ako aj v súvislosti s udalosťami vedúcimi k teroristickým útokom na USA 11. septembra 2001.
Bush sa však postavil na rozhodnú obranu svojej poradkyne a vyhlásil, že je to "čestná a báječná osoba" a Spojené štáty majú šťastie, že ju majú vo vláde.
Americký prezident tiež bránil svoje rozhodnutie neodtajniť časť správy Kongresu týkajúcej sa omylov rozviedky, ktoré napokon vyústili do útokov z 11. septembra.
Saudskoarabský minister zahraničných vecí princ Saúd al-Fajsal sa v utorok stretol s Bushom v Bielom dome a žiadal odtajnenie časti materiálu, ktorá sa týka jeho krajiny. Bush však v dnešnom vystúpení pred novinármi v tejto súvislosti uviedol: "Keďže som zodpovedný za vojnu proti terorizmu, neodhalíme naše zdroje ani metódy" získavania spravodajských informácií. "Nikdy neprijmem vôľu nebezpečných nepriateľov, keď ide o život našich občanov," dodal.
Americký prezident však vniesol len málo svetla do problematiky týkajúcej sa varovania Ministerstva pre vnútornú bezpečnosť, že teroristická sieť al-Káida by sa mohla pokúsiť o nové teroristické útoky s použitím lietadiel. "Táto hrozba je skutočnou hrozbou, je hrozbou, kde zjavne nemáme konkrétne údaje, nevieme, kde, kedy ani čo," uviedol Bush.
Dnešné vystúpenie v Ružovej záhrade Bieleho domu bolo v poradí ôsmym od Bushovho nástupu do funkcie a prvým od útoku na Irak, čo americký prezident čelil paľbe otázok novinárov na oficiálnej tlačovej konferencii.
Predchádzajúci prezident Bill Clinton mal v porovnateľnom období úradovania za sebou už 33 oficiálnych tlačových konferencií a jeho predchodca George Bush - otec dnešného prezidenta - až 61. George W. Bush sa odhodlal vystúpiť pred mikrofón a odpovedať na otázky novinárov po búrlivom vývoji domácich i medzinárodných udalostí. Okrem vysokej nezamestnanosti či upadajúcej domácej ekonomiky je Bush terčom narastajúcich útokov zo stany Demokratov, ktorí ho pranierujú za nezvládanie situácie v povojnovom Iraku, kde denne zomierajú americkí vojaci.