"Došlo k dohode o abecednom poradí. Bolo to najlepšie riešenie," povedal po zvolení agentúre AFP Barhám Salíh, zástupca Vlasteneckého zväzu Kurdistanu (PUK). Džáfárí bude rade predsedať mesiac.
Pre určovanie poradia predsedov zvolili arabskú abecedu, pričom v Iraku je pre určovanie abecedného poradia mien určujúce prvé meno.
Radu pozostávajúcu zo zástupcov všetkých irackých náboženských, etnických a politických komunít vytvorila 13. júla americká správa Iraku. V utorok rada rozhodla, že na poste rotujúceho predsedu sa bude v abecednom poradí striedať deväť z celkového počtu 25 členov zvolených v pondelok. Po Džáfárím budú nasledovať ďalší dvaja Šiiti, Ahmad Šalábí a Ijád al-Alláwí.
USA radu označujú za prvý krok k demokracii Iraku. Orgán disponuje len obmedzenými kompetenciami a konečné právomoci má americký civilný správca Paul Bremer.
Zvolenie predsedu bolo prvou úlohou rady, ktorá má menovať ministrov, schváliť budúcoročný rozpočet a rozhodovať o politike, ekonomickej reforme a volebných zákonoch. V sobotu má rada ustanoviť komisiu poverenú vypracovaním ústavy.
Na poste predsedu rady majú rotovať Abdal Azíz al-Hakim (popredný predstaviteľ šiitskej Najvyššej rady pre islamskú revolúciu v Iraku - SCIRI), Ahmad Šalábí (predseda Irackého národného kongresu -INC), kurdskí lídri Masúd Barzání a Džalál Talabáni, Ijád Alláwí (Iracká národná dohoda), Ibrahim Džáfárí (Dáwa), Munšín Abdal Hamíd (Iracká islamská strana), bývalý minister zahraničných vecí Adnán Pašáší, šiitský učenec Muhammad Báhr al-Ulúm.
Hakim vyjadril nádej, že vypracovanie stálej ústavy nepotrvá dlho a že referendum o jej schválení sa uskutoční pred voľbami plne suverénnej irackej vlády, ktorá by mohla moc prevziať od okupačných síl. "Dúfame, že prechodné obdobie bude čo najkratšie, lebo nechceme okupáciu a chceme čo najskôr dosiahnuť nezávislosť Iraku," povedal Hakim citovaný agentúrou Reuters.