Paríž 30. júla (TASR) Francúzsky neurochirurg Stéphane Delajoux, ktorý v utorok v litovskej metropole Vilnius operoval herečku Marie Trintignantovú (41), dnes pre súkromnú francúzsku rozhlasovú stanicu Europe 1 vyhlásil, že už niet nádeje na záchranu herečky.
Z neurologického pohľadu už niet nádeje, citovala neurochirurgovo vyhlásenie pre rozhlasovú stanicu tlačová agentúra AFP. Stéphane Delajoux ďalej uviedol, že lekári už nič nemôžu urobiť. Herečka je v hlbokej kóme a nič už necíti - psychicky ani fyzicky.
Francúzsky odborník sa vrátil v utorok z Vilniusu do Francúzska. Dnes ráno sa spojil s kolegami vo Vilniuse a informoval sa o stave herečky. Litovskí kolegovia mu povedali, že nenastal nijaký priaznivý vývoj. Nezaznamenal sa nijaký neurologický vývoj, jej hodiny sú spočítané, citovala agentúra špecialistu.
Z technickej stránky lekári úspešne urobili chirurgický výkon - cerebrálnu dekompresiu. Žiaľ už neskoro, dodal.
Marie Trintignantová bola hospitalizovaná v nedeľu po prudkej hádke s priateľom Bertrandom Cantatom, spevákom rockovej skupiny Noir Désir. Podľa verzie udalostí, ktorú pre litovskú políciu povedal syn herečky Roman Kolinka, spevák pod vplyvom liekov a alkoholu údajne počas prudkej hádky sotil Trintignantovú, tá spadla a udrela si hlavu. Potom upadla do kómy.
Súd vo Vilniuse môže rozhodnúť o eventuálnom umiestnení speváka do dočasnej väzby. Podľa litovských zákonov táto väzba môže trvať desať dní až tri mesiace.
Matka herečky Nadine Trintignantová, ako aj jej otec Jean-Louis Trintignant pricestovali v pondelok večer do Vilniusu. V utorok vypovedali na polícii v litovskej metropole. Policajný zdroj neposkytol bližšie informácie.
Bývalá manželka speváka, Christine Cantatová, ako aj ostatní členovia rockovej skupiny boli tiež v utorok na polícii vo Vilniuse.
Súd v Paríži dnes začal vyšetrovanie tohto prípadu po tom, ako rodina Trintignantovej podala sťažnosť na Cantata za úmyselné údery a neposkytnutie pomoci v ohrození.
Advokát rodiny Georges Kiejman pre AFP povedal, že cieľom sťažnosti je pomôcť zorganizovať spoluprácu medzi francúzskymi a litovskými súdnymi orgánmi.
Marie Trintignantová bola v Litve od júna, kde nakrúcala televízny film Colette pre francúzsku televíznu stanicu France 2. Spolu s matkou napísala jeho scenár, jej matka je režisérka a jej prvým pomocníkom je brat herečky Vincent.