Paríž 4. septembra (TASR) - Vyše 400 predmetov a nástrojov pre každodenný život, ako aj umeleckých a rituálnych objektov, ktoré používajú príslušníci 12 indiánskych kmeňov v údolí rieky Orinoco vo Venezuele, vystavujú vo francúzskom meste Biarritz.
Predmety na výstave s názvom Orinoco - Stretnutie s Indiánmi z venezuelskej Amazónie pochádzajú zo zbierok nadácie rodiny Cisnerosovcov, informuje denník Le Figaro.
Indiáni z okolia rieky Orinoco žijú stále v hlbokých pralesoch alebo niekoľkých mestách popri rieke, prevažne neoblečení, len niektorí už v džínsoch a tričkách.
Vo svojom živote si zachovali všetko pôvodné alebo minimálne podstatnú časť kultúry pochádzajúcej ešte z doby kamennej a nažívajú v úplnej harmónii s prírodou. Stále si vyrábajú jednoduché nástroje a predmety a odborníci váhajú, či to možno nazvať remeselnou výrobou.
Rodina Cisnerosovcov si uvedomila, že kultúrnym dedičstvom Venezuely je etnografia. Každodenné i umelecké predmety od venezuelských Indiánov zbierala Patricia Phelpsová de Cisneros. Nadáciu rodiny Cisnerosovcov obohacujú aj artefakty bádateľom Edgarom Gonzalezom Ninom a vedcom Walterom Coppensom.
Samotná Patricia Phelpsová de Cisneros nedávno získala nové umelecké i každodenné predmety a nástroje od Indiánov z okolia Orinoca. Nadácia vlastní celkovo 2000 predmetov. Výber z nich prvýkrát predstavili v Bonne a Frankfurte minulý rok. Kurátori obohatili výber na výstavu vo francúzskom Biarritzi o 100 nových predmetov.
Zo 182 indiánskych etník, ktoré sa podarilo zistiť v amazonských pralesoch žije 19 na území Venezuely a z nich 12 pozdĺž rieky Orinoco. Niektoré skupiny Indiánov pozostávajú už len z niekoľkých rodín, iné sú početnejšie a vytvárajú spoločenstvá.
Aj keď Indiáni patria k rôznym jazykovým skupinám, majú rôzne zvyklosti a sociálnu organizáciu, ich mikrokultúra sa zdá byť rovnaká. Živú aj neživú prírodu a jej prejavy poznajú dopodrobna, nepoznajú však kov. Žijú stále na úrovni doby kamennej. Výstava bude pre verejnosť otvorená do 7. októbra.