Aby Šaron zmiernil Bushove obavy ohľadom bariéry, ktorú Palestínčania odmietajú a považujú ju za krádež ich územia, zaviazal sa zo svojej strany urobiť maximum pre to, aby mal múr čo najmenší dopad na bežný život Palestínčanov.
Bush, ktorý po piatkových rozhovoroch s palestínskym premiérom Mahmúdom Abbásom označil múr za problém, sa snažil okresať niektoré ostré hrany s Izraelom opakovaním Šaronovej výzvy pre umierneného palestínskeho lídra, aby odzbrojil militantné skupiny. Toto opatrenie predpokladá aj mierový plán pre Blízky východ, ktorý 4. júna potvrdili na stretnutí v Jordánskom Akabe všetci traja lídri - Bush, Abbás, aj Šaron.
"Palestínski predstavitelia musia uskutočniť nepretržité, cielené a efektívne operácie zamerané na postavenie sa tým, ktorí sa zúčastňujú teroru a odstrániť teroristické kapacity a infraštruktúru," uviedol Bush na spoločnej tlačovej besede so Šaronom, ktorý od uvedenia do svojho úradu absolvoval už ôsmu návštevu Bieleho domu.
Šaron prišiel do Washingtonu vyzbrojený opatreniami na budovanie vzájomnej dôvery s Palestínčanmi, ktoré zahŕňali prepustenie 540 väzňov, vrátane 210 militantov. Naznačil však, že takéto gestá dobrej vôle môžu byť pri uplatňovaní tzv. "cestovnej mapy" zo strany Izraela poslednými, pokiaľ Abbás nepodnikne rázne opatrenia proti ozbrojeným skupinám ako sú Hamas a Islamský džihád, ktoré majú na svedomí smrť stoviek Izraelčanov. "Ak bude pokoj pokračovať a my budeme svedkami odzbrojenia teroristických organizácií, Izrael bude schopný podniknúť ďalšie kroky," uviedol Šaron po uplynutí takmer jedného mesiaca od vyhlásenia trojmesačného prímeria palestínskymi ozbrojencami.