Ten sa údajne snaží zablokovať vyšetrovanie v prípade daňového podvodu a falšovania účtovníctva v mediálnom impériu premiéra Silvia Berlusconiho.
Castelliho pokus o prezentovanie nového zákona o imunite najvyšších politických činiteľov v tomto prípade narazil na odpor nielen v opozícií.
Nedávno prijatý zákon o imunite totiž nedovoľuje trestne stíhať vysokopostavených štátnych činiteľov - premiéra, prezidenta, predsedov oboch parlamentných komôr a predsedu ústavného súdu - pokiaľ sú vo funkcii.
Kasačný súd v Ríme, tretia a zároveň posledná inštancia v talianskom právnom systéme už na základe tohto zákona, zastavila konanie voči Berlusconimu, v ktorom bol ako majiteľ mediálneho holdingu Fininvest obvinený z falšovania bilancie.
Kresťanskodemokratická strana v koalícií sa už po Castelliho vyjadrení vyhrážala odchodom z vlády v prípade, že minister nedovolí pokračovať štátnym prokurátorom vo vyšetrovaní.
O vyjadrení nedôvery talianskemu ministrovi bude horná komora parlamentu - Senát rokovať dnes v popoludňajších hodinách.
Ak by zákonodarcovia vyhlásili Castellimu z kontroverznej Ligy Severu (LN) nedôveru, mal by byť vo funkcii nahradený a vláda by mala ďalej pokračovať vo svojej práci. Pre talianskeho premiéra, ktorý je v súčasnosti v centre mediálnej pozornosti kvôli tomu, že jeho krajina predsedá EÚ, by však nastala veľmi rozpačitá situácia.
Niektorí politici sú presvedčení, že nový zákon o imunite sa vzťahuje iba na súdy a trestné konanie, nie však na vyšetrovanie.
2 mic