Londýn 3. septembra (TASR) - Tri milióny libier šterlingov stáli spoločnosť Eurotunnel bezpečnostné opatrenia, ktoré majú zabrániť imigrantom v nelegálnom prechode na územie Británie. Podľa hovorkyne spoločnosti rovnako prísne zabezpečenie možno nájsť už len na medzinárodných letiskách. No imigranti sa aj tak húfne pokúšajú vniknúť na terminál, z ktorého odchádzajú vlaky do Británie.
Spoločnosť Eurotunnel inštalovala na francúzskej strane 35 kilometrov dlhý plot a najala si 160 strážcov a psovodov, ktorí ho neustále strážia. Pozdĺž plota je umiestnených 160 kamier, vrátane infračervených. Strážcovia sú vybavení aj prístrojmi na meranie oxidu uhličitého, ktorý vydychujú ukrytí utečenci. Imigranti sa však potĺkajú okolo plota vo dne v noci, zvyčajne vo veľkých skupinách, ktoré tvorí 100-150 ľudí.
Uchádzači o azyl v Británii sa zhromažďujú v utečeneckom tábore Sangatte, ktorý je len dva kilometre vzdialený od terminálu. Podľa Ann Widdecombovej, tieňovej ministerky vnútra britskej opozičnej Konzervatívnej strany, väčšina utečencov sa v tábore nezdržuje na "legálnej báze".
V rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC uviedla, že hoci títo utečenci majú právo požiadať o azyl vo Francúzsku, väčšina z nich využíva tábor pri Calais ako základňu, z ktorej sa takmer denne pokúša dostať do Británie.
Spoločnosť Eurotunnel už dokonca začala súdny spor proti britskej vláde. Protestuje tak proti najnovším plánom londýnskeho kabinetu udeľovať pokuty vo výške 2900 dolárov za každého ilegálneho prisťahovalca, ktorý pricestuje do Británie vo vlaku tejto spoločnosti.
Podľa oficiálnych štatistík sa týmto spôsobom dostalo vlani do Británie takmer 7000 žiadateľov o azyl, ktorým sa podarilo ukryť vo vlaku. Britská vláda sa preto domnieva, že spoločnosť Eurotunnel by mala posilniť bezpečnostné opatrenia na termináli v severnom Francúzsku.
Eurotunnel však oponuje, že na zlepšenie bezpečnosti už vynaložila značné sumy, a že podľa zmluvy medzi Britániou a Francúzskom, ktorú obe strany podpísali ešte v 80. rokoch, sa na ňu imigračné pokuty nevzťahujú. Britská vláda zaviedla pokutu aj pre letecké spoločnosti, ktoré dopravia na britské územie žiadateľov o azyl.
Británia v minulom roku zaznamenala rekordný počet žiadateľov o azyl - 76.000. V roku 1991 to bolo len 71.000. Pašovanie imigrantov sa stalo obchodom s multimiliónovými ziskami. Čierni pasažieri sú ochotní za prepravu gangom zaplatiť aj 10.000 libier, podstúpiť prevoz v neľudských podmienkach a prežiť v nich niekoľko týždňov s vidinou lepšieho života v Británii.