Budapešť 24. júla (TASR) - V programe maďarského vládneho kabinetu pre druhý polrok nefiguruje prerokovanie otázky Gabčíkova, a to ani napriek tomu, že sa po vlaňajších parlamentných voľbách zdalo, že riešenie sporu o dunajskú vodu nabralo na rýchlosti. Konštatuje na titulnej strane dnešné vydanie maďarského ľavicového denníka Népszabadság.
Vláda vlani vypracovala novú koncepciu rokovaní na vykonanie rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu a v novembri zaradila túto otázku do programu rokovania. Napokon sa však nezrodilo rozhodnutie o koncepcii a situácia sa zopakovala aj v máji tohto roka.
Podľa plánov do 31. mája mala byť zostavená komisia, ktorá by bola zodpovedná za riešenie sporu, a mala byť vymenovaná osoba, ktorá by reprezentovala Maďarsko na rokovaniach. To sa nestalo, píše denník.
Vláda síce v blízkej minulosti pripravila koncepciu, ale jej prerokovanie neplánuje tento rok. Podľa odborníkov maďarská diplomacia po konflikte so Slovenskom s krajanským zákonom nechce otvárať nový front vo veci Dunaja.
V uplynulých 11 rokoch po odklonení Dunaja pretieklo riekou 736 miliárd kubických metrov vody, z toho 139 miliárd kubíkov pustili na oblasť Malého žitného ostrova, 597 miliárd kubíkov do prívodného kanála gabčíkovskej elektrárne, pripomína Népszabadság.
Podľa rozhodnutia haagskeho súdu zo septembra z roku 1997 bolo odvedenie vôd Dunaja, respektíve následné vypovedanie zmluvy o Sústave vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN) protizákonné, preto mali strany uzatvoriť novú medzivládnu dohodu.
V súdnom rozhodnutí figurovalo aj to, že na záchranu prírodných hodnôt je potrebné zabezpečiť dostatok vody do starého koryta Dunaja. Napriek tomu sa podľa denníka v ostatných šiestich rokoch neurobili kroky v prospech rozdelenia vôd.
Živý svet ramennej sústavy Malého žitného ostrova chátra a v súčasnom mimoriadnom suchu je v obzvlášť zlom stave. Podľa Spoločnosti maďarských ochranárov (MKT) by Maďarsko mohlo požiadať v konečnej fáze prístupu k Európskej únii sprostredkovanie únie, uvádza Népszabadság a dodáva, že ako plynie čas, tým ťažšie bude možné presvedčiť európsku verejnú mienku o tom, že pre Maďarsko je neprijateľná súčasná prax rozdelenia vody Dunaja.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh