Canberra 3. septembra (TASR) - Svet považuje postoj Austrálie voči niekoľkým stovkám utečencov na nórskej nákladnej lodi Tampa za nehumánny a odsudzuje ho. Vláda v Canberre si však myslí, že len nekompromisnosťou a odstrašovacím systémom sa môže postaviť zoči-voči finančne výnosnému pašovaniu ľudí, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Podľa informácií šéfa austrálskej polície si medzinárodné zločinecké syndikáty zarobia na transporte utečencov ročne sedem miliárd dolárov. "Často sa zabúda na to, že pašovanie ľudí je jedným z najlepšie organizovaných, nadnárodných zločinov," hovorí Micka Keelty. Podľa odhadov je momentálne na ceste do neznáma približne 23,5 milióna ľudí.
Syndikáty, špecializujúce sa na túto oblasť operujú hlavne v Ázii a od svojich obetí inkasujú po 5000 dolárov na osobu. V prípade utečencov ide väčšinou o Pakistancov, ktorí sa chcú dostať do Austrálie cez Indonéziu. Prevádzačské skupiny sú výborne technicky vybavené a spolupracujú so skupinami falšovateľov úradných dokladov predovšetkým v Thajsku a na Filipínach.
Z pohľadu štatistiky sa problém nelegálneho imigrantstva dotýka Austrálie len jednorazovo - od začiatku roka 2000 sa na tento kontinent dostalo nelegálne 8675 ľudí, zatiaľ čo vo Veľkej Británii požiadalo len v uplynulom roku o azyl 97.600 osôb.
Austrálsky princíp odstrašovania nie je nový. Od roku 1992 zatvára Austrália nelegálnych imigrantov do utečeneckých táborov. Tento systém, zavedený predchádzajúcou labouristickou vládou, súčasný liberálno-konzervatívny premiér John Howard podstatne sprísnil.
V táboroch, izolovaných ostnatými drôtmi, za sparťanských podmienok čakajú utečenci rozhodnutie azylových úradov aj niekoľko rokov.