Tokio 3. septembra (TASR) - Francúzko-rusko-japonskému tímu fyzikov sa pomocou japonského detektora častíc RIKEN podarilo dokázať existenciu izotopu vodíka 5H. Oznámila to internetová stránka PhysicsWeb. Zatiaľ čo obyčajný vodík má vo svojom jadre jeden protón a jeden elektrón, jeho superťažký variant disponuje navyše troma neutrónmi.
Fyzici pátrali po tomto izotope viac ako 40 rokov. Dôvodom, prečo to trvalo tak dlho, je veľmi nestabilné jadro 5H, ktoré existuje len za určitých podmienok a potom rýchlo zanikne.
V detektore vedci ostreľovali kryonizovaný vodík extrémne ťažkým izotopom hélia 6H. Z teórie vedeli, že pri zrážke môže izotop hélia odovzdať svoje štyri neutróny vodíku. Výsledkom by bol superťažký izotop vodíka so štyrmi neutrónmi a jedným protónom. A presne to sa pri najnovších experimentoch stalo.
Na Zemi sa 5H bežne nevyskytuje. Podľa niektorých vedcov sa tvorí vo vnútrach hviezd. Tu vládnu priam ideálne podmienky (vysoká teplota a veľký tlak), ktoré bránia rozpadu nestabilných atómov.