Bagdad 21. júla (TASR) - Nezávislá organizácia zaoberajúca sa ochranou ľudských práv Amnesty International (AI) obvinila Spojené štáty americké z "veľmi vážneho" porušovania ľudských práv v Iraku. Vyhlásila, že jej bol odopretý prístup k tisíckam väzňov, zadržiavaných v "príšerných" podmienkach.
Ako uviedla hovorkyňa AI Judit Arenasová Liceaová, niektorí Iračania boli nútení stáť na páliacom slnku až 48 hodín v amerických zadržiavacích táboroch, ktorým chýba vhodná hygiena. Ich príbuzní pritom nemajú žiadne informácie o ich stave.
Americkí vojaci dokonca jedného väzňa zastrelili počas väzenskej vzbury, ktorá vypukla v bagdadskej väznici 13. júna. Väzni povstali proti nevyhovujúcom podmienkam vo väznici, načo proti nim zasiahli ozbrojení americkí vojaci a zabili zadržaného Alau Džassima.
"Sme sklamaní, že ľudské práva sa používajú ako ospravedlnenie pre vedenie vojny proti Iraku. Teraz sa zneužívajú ľudské práva Iračanov," uviedla hovorkyňa AI v rozhovore pre agentúru Reuters v Bagdade.
Tím v Londýne sídliacej AI je na návšteve Iraku, aby získal výpovede od väzňov zadržiavaných i prepustených americkými vojskami. AI tiež vyšetruje porušovanie ľudských práv za diktatúry Saddáma Husajna, hoci väčšina ľudí, ktorých uväznil, je dnes už prepustená. Zatiaľ čo okupačné sily už niektorých zadržiavaných Iračanov prepustili, mnohí zostávajú vo väzniciach a nemajú žiadny prístup k právnikom ani svojim rodinám, uviedla Liceaová.
Vojenskí predstavitelia USA sa k vyhláseniu AI zatiaľ nevyjadrili. Americká armáda však opakovane odmietla žiadosti AI o prístup k týmto väzniciam, poznamenala hovorkyňa.
Odsúdila podmienky, aké panujú napríklad vo väzenskom komplexe Abú Ghraib pri Bagdade, ktorý sa smutne preslávil počas Husajnovho režimu ako jedna z najobávanejších väzníc v Iraku. Dnes tu Američania držia niektorých Iračanov a komplex prísne stráži americká armáda.
Abú Ghraib navštívil v nedeľu aj námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz, ktorý v piatok pricestoval na päťdňovú neohlásenú návštevu Iraku. V Abú Ghraib zavraždil Saddám spolu so svojimi komplicmi 30.000 ľudí, povedal Wolfowitz novinárom a vyjadril presvedčenie, že väčšina Iračanov dnes stojí na strane USA.
Hovorkyňa AI pripomenula, že zakaždým, keď sa organizácia pokúšala prešetriť podmienky v irackých väzniciach, dostala od amerických vojakov rovnakú odpoveď: "Povedali, že nám nemôžu poskytnúť žiadne informácie a vždy sa odvolávali na bezpečnostné dôvody. Ale my vieme od bývalých väzňov, že mnohí sa aj niekoľko mesiacov poriadne neokúpali a vo väzniciach nie je žiadna hygiena.".
Amnesty International nebol umožnený prístup ani do dočasnej americkej väznice zriadenej na bagdadskom medzinárodnom letisku, kde sú podľa AI zadržiavaní vrchní predstavitelia Saddámovej vlády.
Americkí vojaci, ktorí od skončenia hlavných bojov v Iraku prišli o 37 svojich spolubojovníkov pri partizánskych útokoch a prepadoch, sa snažia v krajne chaosu a bezprávia opäť nastoliť poriadok. V dôsledku narastajúcich nevraživostí voči ich prítomnosti v krajine sa mnohí sa obávajú o svoj život a neveria nikomu, koho stretnú na ulici.
Takýto prístup však len predlžuje a ešte viac zamotáva začarovaný kruh nedôvery, pretože vojaci sú pri svojich zásahoch príliš tvrdí a hrubí, upozornila hovorkyňa AI.
"Ľudí spútavajú, hodia ich na kolená a ponižujú ich," uviedla príklad Liceaová. "Mali sme prípad 12-ročného dieťaťa, ktorému vojaci spútali ruky za chrbtom. Američania zaobchádzajú s deťmi ako s dospelými."