Londýn 20. júla (TASR) - Britská štátna televízia BBC dnes potvrdila, že špičkový vedec a bývalý vládny poradca pre otázky irackých zbraní David Kelly, ktorý pred troma dňami spáchal samovraždu, bol kľúčovým zdrojom informácií, na základe ktorých BBC obvinila vládu z preháňania irackej hrozby. Premiér Tony Blair zároveň odmietol výzvy, aby v dôsledku aféry Kellyho samovraždy odstúpil z funkcie.
"Po tom, ako sme informovali rodinu doktora Kellyho, môžeme potvrdiť, že doktor Kelly bol tým hlavným zdrojom," uviedol šéf spravodajstva BBC Richard Sambrook v oficiálnom vyhlásení pred televíznymi kamerami. "BBC je presvedčená, že sme presne interpretovali a odvysielali faktografické informácie získané počas rozhovorov s doktorom Kellym," dodal Sambrook.
Na základe informácií získaných od Kellyho BBC obvinila vládu, že preháňala spravodajské informácie o skutočnej hrozbe irackých zbraní, aby zaviedla verejnosť i parlament a ospravedlnila vojnu proti Bagdadu. Kľúčovou vetou celého sporu bolo tvrdenie obsiahnuté v dokumente Blairovho kabinetu, že Irak je schopný do 45 minút od rozkazu aktivovať zbrane hromadného ničenia.
Hoci Kelly potvrdil rozhovor s reportérom BBC Andrewom Gilliganom, až do poslednej chvíle trval na tom, že kľúčovú informáciu o 45-minútovej aktivácii irackých zbraní neposkytol.
Verejnoprávna BBC je však presvedčená, dodal Sambrook, že interpretovala pohľady doktora Kellyho správne. Napriek tomu šéf BBC vyjadril "hlbokú ľútosť, že angažovanosť doktora Kellyho ako zdroj ich spravodajského materiálu skončila takto tragicky". Dodal, že BBC by za normálnych okolností cítila povinnosť chrániť svoj zdroj, no v tomto prípade mala pocit, že po vedcovej tragickej smrti musí túto informáciu zverejniť.
Telo 59-ročného Kellyho našli vo štvrtok v lese Harrowdown Hill neďaleko jeho bydliska v Oxfordshire. V sobotu polícia mŕtve telo oficiálne identifikovala a potvrdila totožnosť Davida Kellyho. Podľa policajnej správy vedec zomrel na následky straty veľkého množstva krvi spôsobenej prerezaním ľavého zápästia a nič nenasvedčovalo tomu, že by jeho smrť zavinila iná osoba.
Premiér Blair označil smrť špičkového mikrobiológa a bývalého poradcu vládneho kabinetu za "šokujúcu a tragickú" a nariadil začatie vyšetrovania okolností, ktoré viedli ku Kellyho smrti. Vyšetrovaním sa bude zaoberať lord Brian Hutton, sudca Snemovne lordov - najvyššej právnej inštancie vo Veľkej Británii.
Blair je naďalej presvedčený, že pre svoju krajinu urobil a robí správnu vec a nemieni odstúpiť z funkcie. "Inak by som nerobil túto prácu," povedal pre televíznu stanicu Sky News počas turné po Ázii v reakcii na výzvu, aby odstúpil. Blairovu demisiu navrhla bývalá ministerka vládneho kabinetu a poslankyňa za labouristickú stranu Glenda Jacksonová.
Britský premiér tiež vylúčil odvolanie parlamentu z letných prázdnin, aby sa zákonodarcovia mohli zaoberať smrťou doktora Kellyho. Podľa Blaira by takýto krok vniesol do celej veci len "viac zápalu než viac svetla". Dodal, že Kellyho rodina by mala dostať čas na žiaľ, a čas je potrebný aj na nadchádzajúce súdne vyšetrovanie.
Doktor David Kelly, ktorý okrem iného pôsobil ako zbrojný inšpektor OSN v Iraku, bol zatiahnutý do politického sporu o dôvody vedenia vojny proti Bagdadu, keď stanici BBC prezradil dôverné informácie o pozadí vládnych správ týkajúcich sa nebezpečenstva irackých zbraní hromadného ničenia.
BBC na základe týchto informácií obvinila vládu z manipulácie dôkazov, a Kelly sa tak nechtiac stal centrom sporu medzi BBC a britskou vládou ohľadom spravodajského materiálu o Iraku. Britské ministerstvo obrany ho minulý týždeň označilo za pravdepodobný zdroj, ktorý BBC prezradil citlivé informácie, čo BBC dnes oficiálne potvrdila.
Rodinní príslušníci uviedli, že Kelly bol v ostatných dňoch vystavený veľkému stresu a depresiám. Denník Sunday Times napísal, že vedec sa cítil podvedený, keď sa jeho meno dostalo do médií. Ako dopĺňa Sunday Telegraph, niekoľko hodín pred svojou smrťou poslal jednému novinárovi email, v ktorom napísal, že ho "strašia mnohí čierni herci hrajúci čiernu hru".