"Európa nemôže rásť bez zmienky o vlastných koreňoch," zdôraznil najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi v liste zaslanom účastníkom semináru s názvom Univerzita a cirkev v Európe konajúcom sa v jeho letnej rezidencii Castelgandolfo.
V liste pápež podčiarkol, že v epoche humanizmu by bol rozvoj takých vied, ako napríklad teológie, filozofie a ostatných bez kresťanstva nemysliteľný. Pontifik v tejto súvislosti varoval pred nebezpečenstvom toho, že Európa sa stane výlučne iba zónou voľného obchodu.
Zdá sa však, že pápežove výzvy nebudú vypočuté.
Predseda Konventu o budúcnosti Európy Valery Giscard dďEstaing totiž vylúčil možnosť, že by v európskej ústave mohla byť zakotvená zmienka o kresťanských hodnotách Európy.
"Pápež by si to síce želal. Môžeme ale zdôrazňovať kresťanské korene bez toho, aby sme hovorili aj o iných náboženstvách?," uviedol Giscard pre taliansky denník La Repubblica.
V tejto súvislosti tiež dodal, že viacerí poukazujú na to, že explicitný odkaz na kresťanstvo v ústave by spôsobil neriešiteľný problém.
V tom istom zmysle sa vyjadril aj taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorého krajina je v súčasnosti predsedníckym štátom únie. "Budeme túto požiadavku i naďalej podporovať, avšak reálne neverím, že ju príjmu 25 členovia Európskej únie, uviedol predseda talianskeho vládneho kabinetu, ktorý je sám zástancom zmienky o kresťanstve v dokumente EÚ.