Povedal to dnes pre maďarské médiá minister zahraničných vecí László Kovács po rokovaní so svojim slovenským partnerom Eduardom Kukanom v Bratislave.
Kovács dodal, že si je istý, že túto podporu rodiny aj dostanú.
Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI Slovensko ani naďalej neprijíma to, aby Maďarsko podporovalo vzdelávanie a výchovu svojich krajanov v SR v rámci krajanského zákona. Ministri sa však zhodli na tom, že na podporu zachovania jazykovej a kultúrnej identity národnostných menšín žijúcich na území týchto štátov je možné poskytovať podporu.
Bratislava a Budapešť budú v zmysle dnešnej dohody rokovať o poskytovaní podpôr národnostným menšinám v oblasti vzdelávania, školstva a kultúry, ktoré predpokladá novela tzv. krajanského zákona na základe existujúcej zmluvy medzi Maďarskou a Slovenskou republikou o vzájomných vzťahoch z roku 1995.
Kým dohoda v Bratislave sa týkala spôsobu ďalšej bilaterálnej komunikácie Slovenska a Maďarska v oblasti podpory menšín, Kovács v piatok na bukureštskom stretnutí so svojim rumunským kolegom Mirceaom Geoanom vyhlásili, že otázku problematiky krajanského zákona považujú za definitívne uzatvorenú, a dospeli k dohode v konkrétnej forme jeho aplikácie.
V zmysle rumunsko-maďarskej dohody sa zovňajšok maďarského preukazu časom, podľa predpokladov ukončením ich platnosti, upraví. Rumunská strana vzala na vedomie, že tieto preukazy oprávňujú k výhodám iba na území Maďarska, podobne aj výhody poskytované pedagógom a študentom sa môžu využiť iba v Maďarsku.
Posudzovanie konkurzov na podporu výchovy a vzdelávania v zmysle krajanského zákona, ako aj jej poskytovanie jednotlivcom bude úlohou nadácie Škola, ktorá funguje v Rumunsku od roku 1995.
Dohodu odsúhlasia ešte vlády oboch krajín, potom ju podpíšu premiéri. Tým predchádzajúca zmluva Orbán-Nastase z roku 2001 stratí účinnosť.
Geoana v tejto súvislosti povedal, že sa dvojročnú - miestami napätím zaťaženú diskusiu - podarilo uzatvoriť tak, že maďarská strana odstránila z krajanského zákona všetky prvky, ktoré namietalo Rumunsko a medzinárodné organizácie a ktoré podľa nich neboli v súlade s európskymi normami.
Dosiahnutie dohody privítal podľa MTI rumunský prezident Ion Iliescu aj premiér Adrian Nastase, ktorý požiadal Kovácsa, aby do textu dokumentu vsunuli vetu, že ak by rumunská strana chcela použiť podobný prístup k rumunskej menšine v Maďarsku, mohlo sa to udiať recipročne, s čím maďarský minister súhlasil.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) vr