ej jednote príliš ďaleko.
Podľa biskupa Reinharda Marxa kňaz Gotthold Hasenhüttl podkopal cirkevnú autoritu a odmietol robiť pokánie. Povedal, že nemal inú voľbu ako ho zbaviť, a odňať mu právo prednášať na Saarlandskej univerzite ako profesor teológie. "Ekumenické cirkevné stretnutie bolo samo o sebe ukážkou pre mnohých mladých ľudí, že inštitúcie sa môžu zmeniť," povedal Rau v rozhovore pre ZDF, ktorý nemecká televízia odvysiela v nedeľu.
"Preto som sa zhrozil, keď som sa dozvedel o disciplinárnom potrestaní kňaza, potrestaní, ktoré ja ako kresťan, nemôžem pochopiť," povedal Rau, ktorý sa tiež zúčastnil na ekumenickom stretnutí.
Pápež Ján Pavol II. vo svojej encyklike v apríli znova potvrdil cirkevnú doktrínu, ktorá zakazuje spoločné slávenie omše. Toto nariadenie niektorí liberálni katolíci ako Hasenhüttl považujú za zastarané a v rozpore s úsilím o podporu jednoty medzi všetkými kresťanmi.
Vatikán zakazuje spoločné slávenie omše, pretože katolíci veria, že chlieb a víno používané pri omši sa premieňajú na Kristovo telo a krv, zatiaľ čo protestanti omšu vnímajú ako symbolickú pripomienku poslednej večere so svojimi apoštolmi.
Protestanti pozývajú na svoju omšu všetkých kresťanov. Ekumenické skupiny v Európe a Spojených štátoch niekedy slávia omšu v rozpore s vatikánskymi pravidlami, ale zvyčajne to robia v tajnosti.