Kábul 19. júla (TASR) - Niektorí zo 16 afganských väzňov, prepustených z väzenia na americkej vojenskej základni v kubánskej zátoke Guantánamo, dnes uviedli, že väznitelia ich bili. Iní zasa tvrdia, že Američania s nimi zaobchádzali dobre.
"Bol som tvrdo potrestaný 107-krát," uviedol 29-ročný Abdul Rahman v rozhovore pre Associated Press Television News (APTN) v kábulskej Ústrednej väznici. Termínom "tvrdo potrestaný" mal na mysli to, že jeho väznitelia mu spútali ruky i nohy a bili ho kovovou tyčou po chrbte a nohách.
Väzňov prepustených z Guantánama priviezli vo štvrtok do Kábulu z amerického vojenského ústredia v Bagrame, severne od afganskej metropoly. Ich prítomnosť v Afganistane však oznámili až dnes. Vek mužov sa pohybuje od 20 do 30 rokov a napriek zanedbanému zovňajšku všetci pôsobia zdravo, uvádza APTN.
Podľa slov Abdula Rahmana, ktorý strávil na Guantáname 20 mesiacov, Američania väzňov mlátili, posielali ich do studených miestností a 24 z nich museli tráviť čas v malej preplnenej miestnosti. "Na Guantáname niet žiadnych ľudských práv, len samé utrpenie," povedal pred kamerou APTN.
Iní väzni tiež vypovedali, že ich bili, zatiaľ čo iní sa na zaobchádzanie vo väzení nesťažovali. "Nebili nás počas vypočúvania. Zapísali si všetko, čo sme povedali. Mňa vypočúvali asi 30-40-krát, no všetko bolo v poriadku. Nebili ma," vypovedal 24-ročný Nate Gul z východoafganskej provincie Chóst, ktorý strávil na Guantáname 18 mesiacov. Američania ho síce držali v malej cele pripomínajúcej klietku, no podľa vlastných slov tam mal uteráky, šampón, zubnú kefku, prikrývky, trikrát denne jedlo i čas na modlitby.
Muži budú zadržaní dovtedy, kým polícia nezistí ich totožnosť, bydlisko a príslušnosť k hnutiu či bojovej skupine. Niektorí hovoria bez ostychu na televíznu kameru, iní sú schúlení vo vnútri cely na policajnej stanici. Jeden muž je chorý a liečia ho v Kábule.
Americká vláda údajne vyhlásila mužov prepustených z Guantánama za nevinných, no Kábul zatiaľ nevie povedať, kedy budú prepustení z afganskej väznice. O ich prepustení rozhodne ministerstvo vnútra.
Podľa predstaviteľov americkej armády je v kubánskej zátoke Guantánamo k piatku držaných asi 680 osôb zo 42 krajín. V ostatných dňoch tam nastal pohyb, niektorí väzni odišli a ďalší pribudli.
Začiatkom týždňa sa z Guantánama vrátilo domov 11 Pakistancov. Všetci muži, ktorí sa tento týždeň vrátili do Afganistanu, sú etnickí Paštúni.
Z Paštúnov pozostávala domobrana bývalého vládnuceho hnutia Taliban, takže od konca roku 2001, keď Taliban v Afganistane padol, sa mnohí etnickí Paštúni sťažujú na diskrimináciu a perzekúciu. Jeden utečenecký tábor na juhu Afganistanu je plný Paštúnov, ktorí unikli pred útokmi etnických Tadžikov na severe. Etnickí Tadžikovia tvoria drvivú väčšinu Severnej aliancie, ktorá sa po páde Talibanu presunula do Kábulu, a sú neochotní vybudovať v krajine multietnickú políciu a ozbrojené zložky.