Washington 19. júla (TASR) - V afére tajných služieb, týkajúcej sa irackého uránu predložili USA nové dokumenty. Biely dom zverejnil v piatok úryvky z doteraz tajného materiálu o bagdadskom programe vývoja atómových zbraní.
Podľa hodnotenia tajných služieb USA existujú dôkazy, že bývalý iracký prezident Sadám Husajn mohol vlastniť atómové zbrane v priebehu desiatich rokov.
S hodnotením však nesúhlasí príslušný odbor ministerstva zahraničia. Podľa slov odborníkov z ministerstva neexistuje nijaký presvedčivý dôkaz, že režim v Bagdade si mohol zaobstarať atómové zbrane. Podľa ministerstva taktiež neexistuje nijaký presvedčivý dôkaz, že Irak začal na svojom atómovom programe opäť pracovať.
Z tohto dôvodu označilo ministerstvo informácie tajných služieb o programe nukleárnych zbraní za "nanajvýš pochybné."
Ďalšia tajná správa, na ktorej pracovalo šesť spravodajských služieb prezentuje naproti tomu záver, že Irak síce nukleárne zbrane nevlastnil a nemal ani dostatok materiálu na ich výrobu, Saddám Husajn však o zaobstaraní týchto zbraní uvažoval. Možno vychádzať z toho, že Bagdad po odchode zbrojných inšpektorov OSN v decembri 1998 sa opäť vrátil k svojmu atómovému programu.
Táto správa poslúžila ako podklad pre veľkú časť politiky Bieleho domu v tejto otázke.
Pozorovatelia vo Washingtone usudzujú, že vláda USA chce zverejnením dokumentu zmierniť vlnu kritiky na vyjadrenia prezidenta Georgea W. Busha, ktoré odzneli v januárovom prejave o stave únie.
Bush vyhlásil, že britská vláda má k dispozícii informácie tajných služieb, podľa ktorých sa iracká strana pokúšala o nákup uránu v Afrike. Príslušný dôkazový materiál však obsahuje celý rad chýb. Napriek tomu si Bush kvalitu informácií tajných služieb pred vojnou v Iraku pochvaľoval a označoval ich dokonca za "prekliato dobré."
Uplynulý týždeň prebral šéf CIA George Tenet zodpovednosť za to, že do Bushovho prejavu sa dostala kontroverzná pasáž o irackom jadrovom programe. V tom istom čase prejavila prvé pochybnosti o údajoch britskej tajnej služby už aj americká CIA.
Britský premiér Tony Blair však tieto údaje obhajuje. Na otázku, či asi aj naďalej stojí za tým, že Saddám Husajn sa v Afrike pokúšal o nákup uránu pre svoj atómový program, Blair odpovedal: "Stojíme plne za informáciami, ktoré sme poskytli verejnosti."
Britský minister zahraničia Jack Straw vyhlásil, že britská tajná služba disponuje dodatočnými informáciami, ktoré CIA k dispozícii nemala.