ké ministerstvo zahraničných vecí. "Sme otvorení tejto vyhliadke. V skutočnosti sa o tom zhovárame s ostatnými, ale v tomto momente sa nemôžem uchýliť k nejakému záveru," uviedol hovorca ministerstva Richard Boucher.
India a Rusko zvažujú vyslať svoje jednotky na pomoc Spojeným štátom v Iraku, ale iba na základe mandátu OSN. Francúzsko, ktoré predtým uvádzalo, že na základe momentálnych skutočností nemôže pomôcť, by mohlo podporiť mierové jednotky, ak by v Iraku prebrala OSN hlavnú úlohu. Washington trvá na súčasnom systéme, ktorý po zvrhnutí Saddáma Husajna uznáva Spojené štáty a Veľkú Britániu ako okupačné sily. Pri pokusoch kontrolovať krajinu však čelí veľkým výdavkom a obetiam. Americký minister zahraničných vecí Colin Powell v stredu uviedol, že diskutoval o možnosti nového mandátu OSN s jej generálnym tajomníkom Kofim Annanom. Iniciatíva však neprišla zo strany Spojených štátov. Washington zastáva názor, že súčasné znenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN číslo 1483 by malo byť dostačujúce pri presviedčaní ostatných štátov poskytnúť svoju pomoc. Rovnako nie je jasné, či nový mandát skutočne podnieti ostatných participovať.
Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer, ktorý tento týždeň navštívil Spojené štáty, uviedol, že mu nebola predložená žiadna požiadavka na vyslanie jednotiek. Nemecko by však aj tak nemohlo prispieť svojimi jednotkami, pretože má vojenské záväzky v Afganistane.