Diplomati, ktorí si priali zostať v anonymite, uviedli pre agentúru Reuters, že počiatočné analýzy preukázali takú úroveň obohateného uránu, že by mohol byť použitý pri výrobe zbrojného materiálu a postačujúcu na to, aby spôsobila znepokojenie u Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Irán v piatok večer uviedol, že MAAE ho o žiadnych zisteniach neinformovala. "Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu nás o tejto skutočnosti neinformovala," uviedol hovorca iránskej Organizácie pre atómovú energiu Chalil Mousavi. "Hneď ako agentúra vydá svoje stanovisko, vydáme my svoje vyhlásenie," pokračoval Mousavi.
Ak Irán, zaradený Washingtonom na zoznam štátov tzv. "osy zla", vlastní obohatený urán bez upovedomenia MAAE, prehĺbi to podozrenia Spojených štátov, že nukleárne ambície Teheránu sú vyššie ako ich uvedené zámery využívať jadrovú energiu iba na výrobu elektriny. Bez potvrdenia, že inšpektori OSN našli obohatený urán, hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí uviedol: "Myslím, že toto potvrdzuje naše vyhlásenia, ktoré sme pred časom urobili". Washington podľa neho požaduje od MAEE viac informácií pred vydaním jej správy 8. septembra.
Napriek všetkému diplomati uvádzajú, že samotná prítomnosť obohateného uránu ešte nie je spoľahlivým dôkazom, že Irán urán obohacuje. Ďalšou možnosťou je kontaminácia. Ako k nej prišlo však bude musieť byť vysvetlené MAAE. Šéf MAAE Muhamad al-Baradií odmietol vyhlásenia diplomatov ohľadom vzoriek komentovať. "Každá správa v médiách týkajúca sa vzoriek bude čistou špekuláciou," uviedol. Podľa hovorkyne MAAE Melissy Flemingovej budú počiatočné výsledky zhodnotené v agentúre a do niekoľkých týždňov sa očakáva odobratie ďalších vzoriek. "Iba MAAE bude v pozícii posúdiť dôležitosť výsledkov analýzy," uviedla Flemingová. "Momentálne sme stále uprostred komplexného inšpekčného procesu v Iráne, v ktorom prešetrujeme množstvo nevyriešených otázok."