Durban 31. augusta (TASR) S výzvou na jednotnosť a vzájomnú toleranciu otvoril dnes generálny tajomník OSN Kofi Annan v juhoafrickom Durbane svetovú konferenciu OSN o rasizme, rasovej diskriminácii, xenofóbii a intolerancii.
Pred 14.000 delegátmi zo 150 krajín ďalej označil toto stretnutie, ktoré bolo už pred svojim začiatkom nabité konfliktami, za test pre medzinárodné spoločenstvo.
"Nedopustime, aby sme pri tejto skúške prepadli," zdôraznil generálny tajomník OSN. "Má sa tým vyslať signál nádeje pre všetkých tých, ktorí trpia ako obete xenofóbie, netolerancie a rasizmu alebo pre tých, ktorí sú aktívni pri ich potláčaní. V prípade, že sa konferencia ukončí bez dosiahnutia spoločného stanoviska, posilní to tie najhoršie elementy v spoločnosti," dodal Kofi Annan.
S ohľadom na palestínsky konflikt, ktorý zatienil prípravy stretnutia, Annan signalizoval pochopenie pre obe strany. Súčasne však podčiarkol: "Vzájomné obviňovanie nie sú cieľom tejto konferencie."
Na základe minulosti je pochopiteľné, že mnohí židia odmietajú postaviť na rovnakú úroveň politiku Izraela s rasizmom. Mnoho židov sa stalo obeťami antisemitizmu, ako bol holokaust v Európe.
"Na to by sa nemalo zabúdať. Nemôžeme však preto očakávať, že preto sa bude ignorovať nespravodlivosť voči Palestínčanom vysídľovanie, obsadzovanie a kruté vraždy," zdôraznil Annan za potlesku delegátov, medzi ktorými je aj palestínsky prezident Jásir Arafat.
Nutnosť skorého mierového riešenia na Blízkom východe zdôraznil vo svojom prejave aj juhoafrický prezident Thabo Mbeki. Konfliktné strany však musia podľa jeho názoru k tomu tiež prispieť svojím podielom.
Annan pripomenul, že ešte stále sa priveľa ľudí stáva obeťami, pretože patria do určitej náboženskej alebo etnickej skupiny. Generálny tajomník v súvislosti s rozporuplnou požiadavkou na odškodnenie za otroctvo a zločiny kolonializmu vyhlásil, že obnovovať kontakty s minulými zločinmi nie je vždy najkonštruktívnejšou cestou na vykorenenie súčasných nerovností.
Na otvorení konferencie sa okrem delegátov zo 150 štátov sveta zúčastnilo aj niekoľko prezidentov a premiérov, medzi nimi kubánsky prezident Fidel Castro a konžský prezident Joseph Kabila. Slovensko na podujatí zastupuje podpredseda vlády SR pre legislatívu Ľubomír Fogaš.
Konferencia, ktorá potrvá do 7. septembra, sa začala za prísnych bezpečnostných opatrení a jej otvorenie sprevádzal protest 15.000 propalestínskych demonštrantov. Protestná akcia prebehla úplne pokojne.