spor v Európskom parlamente (EP). Podľa výsledkov inštitútu Sentio-Norsk Statistikk podpora členstvu klesla v júni zo 48,2 na 46,4 percenta, zatiaľ čo počet odporcov stúpol z 37,7 na 40,3 percenta. Ostatní neboli rozhodnutí.
Čísla sú v rozpore s nedávnym trendom rastúcej podpory členstvu Nórska v EÚ, ktorého obyvatelia sa v rokoch 1972 a 1994 vyslovili proti vstupu. Politológ Frank Aarebrot pre denník Nationen povedal, že pravdepodobnou príčinou môže byť nedávny pokles úrokových sadzieb v Nórsku, ako aj rozruch, ktorý vyvolal v EP taliansky premiér Silvio Berlusconi. Berlusconi 2. júla jednému z nemeckých europoslancov povedal, že by v jednom pripravovanom filme o nacistických koncentračných táboroch dokonale stvárnil postavu jeho veliteľa.
"Berlusconi má nepochybne potenciál byť najlepším priateľom odporcov EÚ," povedal Aarebrot, ktorý v súčasnosti pôsobí na Univerzite v Bergene. Jedno z hnutí, ktoré je proti vstupu do EÚ má na svojej internetovej stránke obrázok Berlusconiho s titulkom: "Kúpili by ste si ojazdené auto od tohto pána?"
Prieskum sa uskutočnil od 8. - 11. júla, keď správa OSN zaradila Nórsko, krajinu bohatú na zásoby ropy v Severnom mori, na prvé miesto v rebríčku 175 krajín ako najlepšie miesto pre život. Poradie sa zostavuje na základe niekoľkých kritérií, vrátane vzdelania, priemernej dĺžky života a výšky zárobku.
Niektoré nórske politické strany by privítali, keby sa nasledujúca predvolebná kampaň sústredila okrem iného aj na to, či o členstvo v EÚ nepožiadať tretíkrát.