Vzhľadom na vysoký počet rómskych žiadateľov o azyl v ČR a predpoklad, že ide len o špičku ľadovca, sa opakovane objavili odhady, že do Česka zamierili možno až tisíce slovenských Rómov. Po palcových titulkoch v českej tlači sa problematikou rómskej migrácie zaoberala na začiatku leta česká vláda a vyžiadala si zvláštnu analýzu. Tá by sa mala objaviť na jeseň.
"Koľko je v Českej republike Rómov slovenských občanov, to nevieme. Preto sme to ako úlohu zadali ministerstvu vnútra, ktoré to potom zadalo ako štúdiu jednotlivým subjektom, napríklad Medzinárodnej organizácii pre migráciu (IOM)," povedal v rozhovore pre TASR splnomocnenec českej vlády pre ľudské práva Jan Jařab, ktorý zodpovedá aj za rómsku problematiku.
Obavy z migračnej vlny zo Slovenska pramenia hlavne z toho, že ide o nemajetných ľudí bez oficiálnych zdrojov príjmu. Českí úradníci sa obávajú, aby sa nezhoršila sociálna situácia a životná úroveň domácich Rómov. Obrovské problémy má totiž aj domáca rómska komunita. Medzinárodná organizácia pre migráciu získala od vlády na spracovanie štúdie milión českých korún a spolupracuje aj s nadáciou Človek v tiesni, Socioklubom a Poradňou pre občianstvo. Cieľom je zistiť nielen odhad počtu slovenských rómskych migrantov v ČR, ale aj ich sociálnu štruktúru a dôvody, ktoré ich viedli k odchodu z vlasti.
Na samostatnej analýze pre české ministerstvo práce a sociálnych vecí pracuje už rok a pol aj nevládna organizácia Socioklub. Jej riaditeľ Petr Víšek nepochybuje o tom, že migrácia Rómov zo SR do ČR bude pokračovať. Ako pripomenul, trvá už od roku 1945.
"Vlastne všetci Rómovia, ktorí žijú v ČR, prišli zo Slovenska a majú tam svojich príbuzných," vysvetlil.
Vládny splnomocnenec Jan Jařab sa akýchkoľvek odhadov počtu slovenských Rómov v ČR zdržal. V médiách sa špekulovalo až o 20.000 slovenských Rómoch, ale pracovníci IOM odhadujú, že ide maximálne o 7000 slovenských Rómov, ktorí sa zdržiavajú u svojich príbuzných hlavne na severe Moravy v ostravskom regióne.
Monitorovanie stavu rómskej populácie v Česku je pre štátnu správu veľmi problematické a bez pomoci mimovládnych organizácií prakticky nemožné. Pre rôznych zamestnávateľov od mimovládnych organizácií až po samosprávu pracuje v Česku asi 200 terénnych rómskych pracovníkov, ale rozpadla sa sieť rómskych poradcov. Dôvodom je skoková reforma verejnej správy platná od 1. januára 2003 zrušenie okresov a vznik 14 nových krajov.
"Dopad reformy verejnej správy na situáciu rómskych komunít v ČR je veľkým problémom. Štát stratil nástroje ako vplývať na situáciu Rómov. So zánikom okresných úradov sa rozpadla unikátna sieť vyše 80 rómskych poradcov," priznal Jan Jařab v rozhovore pre TASR.
Pre necelú polovicu poradcov, ktorí pôsobili na okresných úradoch, sa v nových krajoch miesto jednoducho nenašlo. Rovnako o nich neprejavilo záujem ani dvesto nových tzv. poverených obcí, na ktoré prešla časť agendy okresov. O rómsku problematiku sa tak dnes podľa vládneho splnomocnenca často starajú úradníci, ktorí majú aj iné kumulované funkcie.
"Bol to skok do tmy. Môj pesimizmus zdieľajú aj mnohí členovia vlády. Reforma mala byť postupnejšia a nie všetky právomoci sa mali preniesť na obce. Už sme vyskočili (z lietadla), ale ešte len šijeme padáky," tvrdí Jařab a pozastavuje sa nad tým, že hrubá reforma verejnej správy predbehla tvorbu legislatívnych mantinelov pre obce s novými kompetenciami.
Prejavom nového stavu je aj neprijateľná tendencia v niektorých českých mestách, kde namiesto dlhodobej systematickej pomoci rómskej komunite nastúpili trend protirómskych opatrení. Príkladom tzv. nulovej tolerancie je mestečko Slaný severne od Prahy, kde radnica nechala niekoľko rómskych rodín s deťmi vysťahovať na ulicu.
"Program nulovej tolerancie, ku ktorému sa niektoré obce priklonili, spočíva v tom, že aj keď človek splní päť zo šiestich funkcií, tak sa úradníci chytia toho, že nesplnil šiestu, a za potlesku občanov obce ho vyhodia na dlažbu, za mesto, aby sa staral niekto iný štát, alebo iná obec," vysvetlil. Tým sa ale prerušia ostatné prácne obnovené funkcie rómskej rodiny. "Sú to populistické formy obecnej politiky, ktoré nám komplikujú život," uzavrel český vládny splnomocnenec.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab