SME

Vo veku 95 zomrela jazzová legenda Benny Carter

Los Angeles 14. júla (TASR) - Vo veku 95 rokov v sobotu zomrel velikán svetového jazzu, legendárny hráč na altsaxofón, jazzový skladateľ, aranžér a líder ...

Los Angeles 14. júla (TASR) - Vo veku 95 rokov v sobotu zomrel velikán svetového jazzu, legendárny hráč na altsaxofón, jazzový skladateľ, aranžér a líder bigbandov Benny Carter.

Carterovo úmrtie v nedeľu oznámila hovorkyňa nemocnice Cedars Sinai v Los Angeles, kde hudobník po krátkej chorobe skonal. Cartera hospitalizovali asi pred dvoma týždňami kvôli zápalu priedušiek a iným problémom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Carter patril ku generácii jazzových hudobníkov, ktorí zmenili postoj verejnosti k štýlu vychádzajúceho z blues a spirituálov, hraného prevažne černošskými muzikantmi. "Vyšli z toho, čo bolo považované za zlú hudbu, priviedli ju k životu a urobili z nej jednu z najúžasnejších umeleckých foriem," vyhlásil Carterov priateľ, producent Quincy Jones.

SkryťVypnúť reklamu

Kritici Cartera oceňovali za originalitu a improvizačné schopnosti, ktoré pomohli tomu, že v 30. rokoch zažili jazzové bigbandy svoju zlatú dobu. "Keby nebolo Bennyho, neboli by sme tu. My sme dverami prešli na jeho ramenách. Bol pokojný a dôstojný muž. A jedinečný," povedal Jones.

Bennet Lester Carter sa narodil 8. augusta 1907 v New Yorku. Ako 14-ročný si našetril na trúbku, ale - ako raz povedal novinárom - keďže sa na nej nenaučil hrať za týždeň, vymenil ju za saxofón. Na trúbke sa naučil hrať o rok neskôr.

Napriek tomu, že bol prakticky samouk - ako desaťročného ho matka učila hrať na klavír a neskôr chodil rok na súkromné hodiny -, patril medzi najlepších jazzových altsaxofonistov. Kariéru hudobníka - ktorá trvala takmer 70 rokov - začal ako 15-ročný, keď vymenil školu za nočné kluby Harlemu.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr spolupracoval - ako hráč alebo skladateľ - s takmer všetkými veličinami pionierskeho obdobia jazzu, medzi ktoré patrili Benny Goodman, Count Basie, Duke Ellington, Dizzie Gillespie, Willie Smith, Chick Webb, Glenn Miller, Fats Waller, Miles Davis, Ella Fitzgerald.

V roku 1928 Carter ako člen Orchestra Charlieho Johnsona nahral a zaranžoval svoju prvú skladbu. Aranžovať sa naučil tým, že počúval dve nahrávky: "Charleston Is the Best Dance After All" a "Easy Money". Koncom toho istého roku prešiel do orchestra Fletchera Hendersona, kde sa ujal aranžérskych povinností.

Neskôr svoje aktivity rozšíril o komponovanie a v roku 1932 založil vlastný orchester, ktorý však zápasil s finančnými problémami a o dva roky sa rozpadol.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1942 založil novú skupinu, členmi ktorej boli aj pionieri bebopu Gillespie a Kenny Clarke, neskôr aj modernista Miles Davis. Skupinu rozpustil v roku 1946, čiastočne kvôli svojej kariére v Hollywoode.

Carter jedným z prvých čiernych hudobníkov, ktorý prenikol do lukratívneho filmového priemyslu, kde skomponoval a zaranžoval hudbu pre množstvo filmov, vrátane klasiky - černošského muzikálu Stormy Weather z roku 1943. Okrem filmovej hudby skomponoval a zaranžoval hudbu k 20 televíznym seriálom. Svoj vplyv využil aj na to, aby otvoril dvere pre iných.

Aj keď ďalej aranžoval a komponoval, s koncertnými turné prestal v 50. rokoch a v nasledujúcej dekáde začala jeho sláva na jazzovej scéne upadať. V roku 1969 na podnet istého sociológa, podľa ktorého sa Carterovi nedostávalo primeraného uznania, začal Carter prednášať na univerzitách.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1976 sa vrátil na pódium a hrával v newyorskom Michaelďs Pube. V rovnakom roku nahral album The King, na ktorom si zahral s Gillespiem.

Za svoje dielo získal dve ocenenia Grammy plus Grammy za celoživotný prínos z roku 1987, o rok neskôr jeho umenie ocenil Kongres.

V roku 2000 si v Bielom dome "zadžemoval" s amatérskym saxofonistom Billom Clintonom, ktorý mu ako prezident USA udelil Národnú medailu umenia.

Quincy Jones, ktorý Cartera navštívil v nemocnici vyslovil presvedčenie, že "kráľ" jednoducho dospel k názoru, že je čas odísť. "Povedal, že 95 rokov žil ten najlepší život, aký si mohol priať. A že nás chce opustiť tak ako s nami žil - dôstojne," povedal Jones

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu