a konferencii v Londýne povedal prezident JAR Thabo Mbeki, rokovania Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v septembri v mexickom Cancúne budú neúspešné, ak Spojené štáty a Európa nezmenia dotačný systém ešte pred ich začiatkom.
"Ak sa to neuskutoční do septembra, ak sa iba stretneme v Cancúne, nebude žiadny výsledok," povedal Mbeki zdieľajúci postoj brazílskeho prezidenta Luiza Inacia Lulu da Silvu, ako aj britského premiéra Tonyho Blaira na konferencii zástupcov ľavice v Londýne.
Komisár Európskej komisie (EK) pre obchod Pascal Lamy nedávno povedal, že EÚ bude musieť predložiť novú ponuku poľnohospodárskemu rezortu pred mexickou schôdzkou WTO. Lula, ktorý nazval Francúzsko hlavným vinníkom v poľnohospodárskom dotačnom systéme, uviedol, že záujmy sú hnacou silou politiky, ktorá podľa Brazílie a JAR podráža ich producentov. Brazília je najväčším výrobcom kávy, cukrovej trstiny, pomarančov a hovädzieho mäsa na svete. "Je potrebné vytvoriť silný tlak, aby Európska únia ukončila farmárske dotácie," uviedol Lula, ktorý navrhol vytvorenie multilaterálneho fondu na infraštruktúru pre zvýhodnenie chudobných krajín. Smerom na USA a Európu Mbeki povedal, že polovica z asi desiatich afrických krajín produkuje bavlnu, ktorú však nie sú schopné predať kvôli dotáciám.
EÚ minulý mesiac odsúhlasila reformu svojho dotačnej poľnohospodárskej politiky s cieľom dať nový impulz stagnujúcim rokovaniam o svetovom obchode pred schôdzkou WTO v Cancúne. Podľa kritikov však mohla urobiť oveľa viac. Blair, sediaci na konferencii medzi Lulom a Mbekim, obhajoval svoje úsilie v boji za zmenu poľnohospodárskej politiky EÚ, ale dodal: "Potrebujeme podporu všetkých progresivistov v rámci EÚ". Británia sa v otázke dotácií EÚ často nezhodne s Francúzskom, ktoré je najväčším užívateľom systému Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP) a zmenu odmieta.
Mbeki a Lula tiež uviedli, že bohaté krajiny musia poskytnúť fondy, ak chcú dosiahnuť svoje miléniové ciele týkajúce sa chudoby, zdravia a rozvoja. "Musíte zaplatiť," povedal Mbeki, pozerajúc na Blaira, ktorý sa počas konferencie bilaterálne stretol s Lulom. Ako uviedol britský premiér, rozvinuté krajiny by boli oveľa ochotnejšie prispievať do fondov, keby vedeli, že sa dostanú do správnych rúk.