SME

Bushova návšteva dala Afriku na novú washingtonskú mapu

JOHANNESBURG 14. júla (SITA/Reuters) - Nerozdával peniaze na ekonomickú pomoc, ani rýchlu odpoveď na výzvy vyslať do Libérie mierové jednotky a tiež neukončil obchodné bariéry, ktoré africkým farmárom znemožňujú slušný život. Prvá cesta amerického prezide

nta Georgea W. Busha na čierny kontinent, ktorá sa skončila v sobotu, však znamenala zásadný politický posun v prístupe k Afrike, ktorú vo svojej predvolebnej kampani v roku 2000 postavil mimo amerických bezpečnostných záujmov.

"Ak by ste pri tomto druhu návštev hľadali nejaké dramatické podpisovanie alebo vyhlásenia, boli by ste sklamaní," uviedol pre Reuters analytik Ross Herbert z Juhoafrického inštitútu pre medzinárodné otázky. "Zdá sa, že ide o strategické prebudenie z pohľadu, ktoré zaujímajú Afriku," povedal. Bush oživil strategický význam Afriky z pohľadu rastúcej americkej závislosti na jej rope a výmene informácií, keďže jej na mnohých miestach nechránené hranice a územie by mohli byť lákadlom pre Usámu bin Ládina a jeho al-Kájdu. Chce znížiť závislosť na nestálom Blízkom východe pokiaľ ide o ropu.

SkryťVypnúť reklamu

Ukončenie občianskej vojny v Libérii sa stalo horúcou záležitosťou päťdňovej cesty, ale napriek tlaku jedného afrického lídra za druhým, Bush povedal, že rozhodnutie o vyslaní amerických vojakov nepadne , kým vojenskí experti v západoafrickom štáte nebudú informovať späť. Popri rozhovoroch o Libérii, politickej a ekonomickej kríze v Zimbabwe, boji proti AIDS v Afrike, boli hlavnými bodmi agendy Bushovej návštevy vojna proti terorizmu a obchod.

Bush zanechal len malý dojem medzi obyčajnými Afričanmi a uprostred rétoriky a podávania rúk s lídrami, s ktorými sa stretol, bolo pre mnohých na kontinente ťažké zbadať, čo sa podarilo dosiahnuť. "Prišli v štýle Hollywood na Air Force One, vyvolali kontroverzné reakcie, a potom odleteli, a nechali mnohých Afričanov zmätených - načo vlastne prišli," napísal juhoafrický Sowetan Sunday World.

SkryťVypnúť reklamu

Bush opätovne uistil o záväzku predložiť americkému Kongresu schváliť program boja proti AIDS v Afrike a Karibiku v hodnote 15 miliárd dolárov. Takisto vystúpil s novým plánom v sume 100 miliónov dolárov na pomoc východoafrickým štátom na boj s al-Kájdou a ďalšími militantnými skupinami.

Návšteva amerického prezidenta zatienila výročný summit Africkej únie (AÚ) v Mozambiku konajúci sa minulý týždeň, a odpútala pozornosť od úsilia vytvoriť africkú mierotvornú jednotku a odchodu predstaviteľov Nigérie a Ugandy v kritickom období. Jakkie Cilliers, výkonný riaditeľ Inštitútu pre bezpečnostné štúdie v Pretórii uviedol, že načasovanie bolo nešťastné. Ako však dodal, "príchod amerického prezidenta do Afriky je významný, umožní tlačiť na USA v otázke Libérie, ale Spojené štáty sa budú snažiť vyhnúť sa vojenskému zapojeniu v Afrike". Predstavitelia afrických krajín jeden po druhom vyzvali Busha, aby vyslal jednotky a poskytol financie s cieľom zaistiť bezpečnosť a krehké prímerie na ukončenie 14 rokov trvajúcej a stále nekončiacej občianskej vojny v Libérii, ktorú v 19. storočí založili oslobodení čierni otroci z Ameriky.

SkryťVypnúť reklamu

Bushov opatrný postoj k vyslaniu jednotiek, ktoré by sa spojili s plánovanou, prevažne africkou mierotvornou misiou, vyplýva z ťažkých amerických záväzkov v Iraku ako aj krvavého odchodu Washingtonu z posledného afrického výpadu v Somálsku pred desiatimi rokmi. Lídri AÚ sa nedokázali dohodnúť na plánoch pre mierovú jednotku afrického kontinentu, a predseda únie, mozambický prezident Joaquim Chissano, uviedol, že zlyhanie Západu v rešpektovaní finančných záväzkov predlžuje vojnu v Burundi. "Spojené štáty a Británia prisľúbili financovanie mierových jednotiek z Mozambiku a Etiópii, ale peniaze sme nevideli. Výsledkom je, že prítomnosť mierotvorcov v oblasti je veľmi malá," povedal pre Reuters v nedeľu, kedy rebeli obnovili krvavé útoky na metropolu Burundi, Bujumbura.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitou záležitosťou Bushovej návštevy, ktorá nepriniesla jasnú odpoveď, bolo Zimbabwe, kde prezidenta Roberta Mugabeho obvinila opozícia zo sfalšovania volieb, násilia a korupcie, ktorá spôsobila chronický nedostatok potravín a 70 percentnú nezamestnanosť. Mugabe tvrdí, že za ekonomickými problémami je sabotáž zo strany štátov Západu rozhnevaných kvôli konfiškácii fariem bielych vlastníkov a rozdeleniu pôdy čiernym bezzemkom.

Pred cestou do Afriky americký minister zahraničných vecí Colin Powell vyzval štáty susediace so Zimbabwe, aby zvýšili nátlak na Mugabeho s cieľom primäť ho rešpektovať zákon a rokovať s oponentmi. V Pretórii však Bush vyhlásil, že nebude zasahovať do tichej diplomacie prezidenta Juhoafrickej republiky (JAR) Thaba Mbekiho v otázke Zimbabwe. Bush privítal Mbekiho vyhlásenie, že Mugabe rokoval s hlavným opozičným Hnutím za demokratickú zmenu (MDC), až na to, že MDC o takýchto rozhovoroch nevie nič. Bush počas piatich dní v Afrike navštívil Senegal, JAR, Botswanu, Ugandu a Nigériu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Toto je ten typ prezidenta, akého chcem, povedal o Bidenovi Obama.


TASR
Vlajka OSN.

Kráľovská rodina v Saudskej Arábii vládne v duchu ultrakonzervatívnej interpretácie islamu.


TASR
Ilustračné foto.

Príčina nehody je stále nejasná.


TASR
Ilustračné foto.

Najproblematickejšia situácia je v Marseille.


TASR

Sportnet

Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Danielle Collinsová.

Jej súperkou bude kazašská tenistka Jelena Rybakinová.


TASR
Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu