Bratislava 31. augusta (TASR) - Meteorológovia sa obávajú o budúcnosť planéty v súvislosti s klimatickými zmenami, pretože ich negatívne dopady na zdravie a životy obyvateľstva sú čoraz väčšie.
Jednou z ciest, ktorou sa dá pochopiť, čo sa vlastne na Zemi deje, je prístrojmi sledovať vývoj situácie. Podľa zástupcu generálneho riaditeľa Európskej organizácie pre využívanie meteorologických satelitov (EUMETSAT) Brendana McWilliamsa ich družice zohrávajú pri týchto pozorovaniach dôležitú úlohu.
Predstaviteľ Svetovej meteorologickej organizácie Michael Jarraud dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave uviedol, že v septembri predložia verejnosti tretiu správu o zmene klímy, na ktorej spolupracujú s Programom OSN pre životné prostredie (UNEP). Riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Štefan Škulec poznamenal, že závery tejto správy budú prezentovať aj slovenskej verejnosti.
Zástupcovia troch spomínaných organizácií sa zišli v hlavnom meste SR na trojdňovom 4.zasadnutí Fóra užívateľov EUMETSATu krajín strednej a východnej Európy. Táto významná medzivládna organizácia, ktorej ročný rozpočet predstavuje 13 miliárd korún, zakladá a prevádzkuje meteorologické satelity v sedemnástich západoeurópskych krajinách. Spolupracujú s ňou však aj ďalšie štáty - Slovensko, Maďarsko, Poľsko a Chorvátsko.
Tie v súčasnosti majú štatút kooperujúceho člena. Ako však konštatoval riaditeľ SHMÚ Škulec, v prípade Slovenska sa predpokladá, že riadnym členom sa stane v roku 2004 alebo 2005. Momentálne je pre krajinu výhodné postavenie spolupracujúceho člena aj vzhľadom na to, že jej členský príspevok predstavuje ročne polovicu zo sumy, ktorú platia interní členovia. Tento rok SR zaplatila EUMETSATu viac ako sedem miliónov korún. SR začala s organizáciou spolupracovať v júli 1999.
*ad pk