Washington 13. júla (TASR) Prezident USA George W. Bush ešte nerozhodol o eventuálnej americkej účasti v medzinárodných mierových silách v Libérii. Pre televíznu stanicu CNN to dnes povedala poradkyňa prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová.
Riceová vyhlásila, že podľa nej treba počkať a posúdiť, aká účasť zo strany USA je potrebná. Ďalej konštatovala, že americká vláda tvrdo pracuje v tejto problematike spolu s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom, ktorý má pricestovať v pondelok do Washingtonu.
USA sa iste budú podieľať na úsilí obnoviť stabilitu v Libérii, ubezpečila Riceová. Washington teraz čaká na závery tímu vojenských expertov, ktorí v Libérii vyhodnocujú situáciu, dodala. Úlohou expertov je zistiť a definovať spôsoby prípadnej americkej účasti v africkej krajine.
Tím 32 amerických vojenských expertov do Monrovie pricestoval 7. júla. Američania v Libérii podľa oficiálnych vyjadrení skúmajú humanitnárnu situáciu, neoficiálne sa hovorí sondovaní možností vojenského zásahu v tejto krajine.
"Washington stále zastáva názor, že libérijský prezident Charles Taylor musí odísť, lebo je zdrojom nestability v Libérii a nebude možné dosiahnuť stabilitu, ak sa bude (Taylor) stále zúčastňovať na politickom procese v krajine," povedala Riceová, ktorá tak zopakovala vyhlásenia prezidenta Busha z ostatných dní.
Bush v sobotu v Abuji na rokovaní s nigérijským prezidentom Olusegunom Obasanjom vyhlásil, že Taylor sa musí stiahnuť. Bush zároveň prisľúbil, že bude pracovať s predstaviteľmi Hospodárskeho spoločenstva západoafrických krajín (ECOWAS), aby skoncovalo s niekoľko rokov trvajúcou občianskou vojnou v Libérii.
Taylor, bývalý povstalecký vodca, uplynulý týždeň súhlasil s odstúpením z funkcie a odchodom do exilu v Nigérii, ale pod podmienkou, že do Libérie predtým prídu medzinárodné mierové jednotky, vrátane Američanov. Povstalci z organizácie LURD (Libérijčania zjednotení za zmierenie a demokraciu) však v piatok pohrozili útokmi proti medzinárodným silám v prípade, že do Libérie vstúpia pred odchodom Taylora do exilu. "Každá jednotka, ktorá by sa v Libérii rozmiestnila pred Taylorovým odchodom, musí byť pripravená, že na ňu zaútočíme, uvádza sa v komuniké LURD.
Osobitný súd pre Sierru Leone obvinil Taylora zo zločinov proti ľudskosti a z vojnových zločinov a vydal na neho medzinárodný zatykač.
Predstavitelia Hospodárskeho spoločenstva západoafrických krajín (ECOWAS) v stredu rozhodli, že v rozmedzí dvoch týždňov do Libérie vyšlú prvú skupinu v sile 1000 až 1500 vojakov.
Nigéria v minulosti poskytla politický azyl viacerým protagonistom libérijskej občianskej vojny, ktorá sa skončila v roku 1997 zvolením Taylora - bývalého povstaleckého veliteľa - za prezidenta. Taylor, ktorý občiansku vojnu v rokoch 1990-96 vyvolal, od roku 1999 čelí povstaniam, ktoré v júni tohto roku dorazili pred hlavné mesto Monrovia.
4 20 roi ari