Kyjev 30. augusta (TASR) - "Žiadame Vás ukončiť násilie proti tlači," vyzval v ďalšom liste ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu generálny tajomník medzinárodnej organizácie na ochranu práv novinárov Reportéri bez hraníc Robert Ménard.
Ukrajinskej hlave štátu ho tentoraz adresoval v súvislosti s fyzickým napadnutím kameramana televízneho kanála Efir 1 v Luhansku na východe Ukrajiny Alekseja Movsesjana.
Vzniknutá situácia s útokmi proti novinárom v krajine nemá podľa Ménarda v Európe obdobu. Pripomenul, že iba v priebehu tohto roka boli na Ukrajine zavraždení dvaja novinári a došlo k ôsmim útokom, v dvoch prípadoch s ťažkými následkami.
Začiatkom júla po prepadnutí na následky zranení hlavy zomrel v nemocnici riaditeľ televízno-rozhlasovej spoločnosti TOR v Slavjansku v Doneckej oblasti Igor Aleksandrov. V oblastnom centre Luhansk bol zasa zavraždený redaktor novín XXI. storočie Oleg Breus.
Movsesjan sa doteraz neprebral z bezvedomia a jeho stav je naďalej ťažký, oznámila riaditeľka televízneho kanála Efir 1 v Luhansku Tatiana Koželovska. Zároveň dementovala informáciu, že kameraman bol v čase konfliktu opitý, pretože nepije, a správy v médiách označila za lživé a nedôveryhodné. Informáciu milície o stave ťažkej opitosti kameramana vyvrátila aj zástupkyňa hlavného lekára oblastnej nemocnice v Luhansku Eva Safonova.
Koželovska kriticky zhodnotila postup vyšetrovacích orgánov pri objasnení tohto prípadu. Milícia sa podľa nej bojí spájať incident s profesionálnou činnosťou Movsesjana. Milícia oznámila, že zadržala podozrivého z útoku proti nemu, no zatiaľ sa nepotvrdilo, či to naozaj urobil.
Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International naďalej požaduje od politického vedenia Ukrajiny uskutočniť nezávislé vyšetrenie prípadu ukrajinského novinára Georgija Gongadzeho.
Ten zmizol vlani 16. septembra v Kyjeve a začiatkom novembra bolo nájdené v Kyjevskej oblasti bezhlavé telo patriace podľa expertíz uvedenému novinárovi. Tieň podozrenia z organizácie vraždy v spojitosti s vypuknutím kazetového škandálu vtedy padol aj na prezidenta Kučmu. Účasť štátnych orgánov krajiny na tomto zločine nebola jednoznačne dokázaná, ale ani vyvrátená.
(spolupracovník TASR Martin Benko) zt