Washington 9. júla (TASR) - Rýchlosť vojenského ťaženia USA v Iraku vytvorila podmienky pre súčasné povojnové problémy, vrátane útokov na príslušníkov amerických jednotiek. Vo Washingtone to v utorok vyhlásil popredný politický predstaviteľ Pentagónu.
"Čelíme niektorým problémom spôsobeným našou veľmi úspešnou vojnou," vyhlásil Douglas Feith, námestník ministra obrany pre politiku na fóre, ktoré zorganizoval think tank Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie.
Americké jednotky vnikli do Bagdadu 9. apríla, len 20 dní po spustení vojenskej akcie proti režimu Saddáma Husajna, ktorá sa začala 20. marca.
Feith ako hlavné povojnové problémy spomenul rabovanie, sabotáže a útoky na amerických vojakov v Iraku. Napriek tomu, jedným z cieľov USA v Iraku zostáva vytvorenie atmosféry dôvery a následné podporovanie nezávislej vlády, povedal.
"Nechceme z Iraku urobiť chovanca medzinárodného spoločenstva. Irak by mal byť hrdou suverénnou krajinou, ktorá sa postaví na vlastné nohy, hneď ako to bude možné," vyhlásil Feith.
Feith odmietol uviesť počty amerických a medzinárodných vojakov potrebných v Iraku v povojnovom období, ani sa nevyjadril k tomu, ako dlho bude povojnové obdobie trvať.
Na otázku o údajnom zdráhavom postoji viacerých krajín k tomu, aby ich vojaci v Iraku slúžili pod americkými veliteľmi, Feith vyhlásil, že Washington nepovažuje dohody o velení za neprekonateľnú prekážku pri rokovaniach s dotyčnými štátmi. Tiež vyjadril "značnú istotu", že v otázke velenia je možné dosiahnuť riešenie, ktoré bude vyhovovať všetkým stranám.